День народження 23 липня 1953

радянський лижник

Біографія

Ріс в сім'ї з 9 чоловік (з дітей вижили четверо), був наймолодшим.

Після від'їзду сестер у місто на навчання, став виконувати основну домашню роботу: заготівля сіна для домашньої худоби і дров для вогнища, праця на присадибній ділянці і в колективному господарстві. Тоді ж почав займатися лижами, розвивав вміння в школі.

Після закінчення школи влаштувався на роботу автослюсарем. Однак у цей же час став серйозно займатися лижним спортом, присвячуючи тренувань весь вільний час.

У сезоні 1972-73 рр.. він розробляє свою систему підготовки: влітку з раннього ранку на сінокосі, а ввечері пробіжки на 10-15 км. У грудні 1972 р. на всесоюзних змаганнях дорослих лижників в Пермі, на своїх дерев'яних лижах він займає 2-е місце, випереджаючи найближчого суперника на дві хвилини. Тепер тренери збірної не могли не помітити впертого, наполегливої, фізично підготовленого юнака.

Перші серйозні змагання - юнацький чемпіонат Європи в Кавголово (Ленінград). На дистанції 15 км Н. Бажуков зайняв третє місце, поступившись 1 секунду Є. Бєляєву з Ленінграда (першим був німецький спортсмен).

На зимовій спартакіаді народів СРСР у Свердловську на дистанції 15 км на дерев'яних лижах в умовах жорсткої конкуренції, коли йшов відбір в олімпійську збірну, Микола завойовує бронзову нагороду, поступившись своєму земляку, котрий перебував у чудовій спортивній формі, В. Рочев. Бажукова беруть кандидатом в олімпійську збірну країни, видають пластикові лижі та офіційного тренера-наставника.

Успішний виступ у змаганнях в Бакуріані, на Кубку Союзу у спартакіаді дружніх армій (1975) підтверджувало правильність обраної методики і тактики у підготовці до відповідальних змагань.

Олімпійські ігри в Інсбруку (1976)

В Інсбруку Микола, мав високий спортивний рейтинг, взяв участь у трьох номерах лижної програми: в гонці на 30 і 15 км і в естафетних змаганнях 4x10 км.

На першій дистанції 30 км він приємно здивував вболівальників і тренерів - після 20 км вигравав у сильних, які йшли за ним лижників, 10-15 сек. На фініші ж виявився п'ятим. Переміг радянський лижник Сергій Савельєв. Микола вважає - прорахунок у підборі лижної мазі. Сам готував лижі, не розрахував можливих змін температурного режиму.

На дистанції 15 км він стартував у групі найсильніших під номером 55. У більш вигідною позиції виявилися учасники, що стартували під першими номерами. Серед них був і наш Євген Біляєв. Першу третину дистанції Микола пройшов програючи Є. Бєляєву і фінському гонщикові Койвісто, а за 3 км до фінішу, він вже випереджав своїх суперників. У результаті Бажукова розділили дві секунди з срібним призером Є. Бєляєвим.

Драматично складався естафетний біг 4x10 км для радянської збірної. На першому етапі біг Є. Бєляєв, срібний призер. Він відразу ж відірвався від групи і очолив гонку. Однак на половині шляху у нього зламалася лижа, і він тільки одинадцятого відправив у шлях олімпійського чемпіона. Бажуков на дистанції обійшов кількох суперників і передав третій естафету іншому олімпійському чемпіону С. Савельєву. Невдалий варіант мастила не дозволив йому утримати позицію, він перемістився на шосте місце. І тільки досвідчений І. Гаранін неймовірними зусиллями вивів збірну СРСР на третє призове місце. Бронзова олімпійська медаль за естафету поповнила колекцію нагород Н. Бажукова.

Олімпійські ігри в Лейк-Плесіді (1980)

У 1980 Бажуков взяв участь в гонці на 30 км. Але виступив невдало - лише 14 місце.

На свою коронну дистанцію 15 км не заявлено. Під сумнівом була і його участь в естафетній гонці. Тільки за наполяганням В. Рочева, Є. Бєляєва, С. Савельєва, які вірили в нього, він був включений в команду і став разом з командою чемпіоном олімпійських ігор.