Роберт Хюбнер: біографія

Роберт Хюбнер біографія, фото, розповіді - німецький гросмейстер, претендент на світову першість, учасник ряду претендентського матчів
-

В 9 років почав відвідувати Кельнський шаховий клуб і незабаром був включений в його збірну команду, в якій домігся перших успіхів. 5 березня 1963 газети Кельна повідомили своїм читачам сенсаційну новину про перемогу Роберта в сеансі одночасної гри: «П'ятнадцятирічний школяр переміг чемпіона світу Петросяна на 45-му ході !».

У тому ж році він став грати в юнацькому першості ФРН Федеративної Республіки Німеччини, два роки по тому - в юнацькій першості світу, а в 19 років розділив 1 - 2-е місце в чемпіонаті ФРН серед дорослих.

Незабаром Хюбнер став перемагати у великих міжнародних турнірах і зарекомендував себе одним з найсильніших шахістів світу. Він завойовував перші призи у Сомборі (1970), Осло (1974), Мюнхені (1979), Чикаго (1982), Біле і Лінаресі (1985), Золінгені (1986).

Паралельно з шахами Хюбнер серйозно займається філологією, ставши одним з найбільших фахівців з папирусология, що вивчає стародавні єгипетські рукописи. Володіє багатьма іноземними мовами. Його перу належать дослідження про творчість Кафки і Селінджера.

І все-таки найбільшу популярність Хюбнер принесла участь у змаганнях на першість світу. Він дебютував в них ще в 1969 році, коли виграв зональний турнір в Афінах.

У наступному році в межзональной в Лас-Пальмасі розділив 2-4-е місце і одночасно з гросмейстерський званням першим з шахістів ФРН отримав право брати участь у матчах претендентів. Жереб визначив йому суперником екс-чемпіона світу Т. Петросяна.

Перед початком матчу Хюбнер раптом заявив: «У мене немає жодних шансів у матчі з Петросяном. Я й раніше не мав особливих надій пробитися в півфінал. А тепер, коли жереб вирішив, що зіграти належить з Петросяном, надій не залишилося зовсім. Його стиль гри дуже незручний для мене. Крім того, у Петросяна величезний матчевий досвід. Я б вважав за краще зустрітися з Ларсеном, Фішером або ким-небудь іншим. Але, звичайно, я буду боротися, спробую зробити все можливе ».

Перші 6 партій цього поєдинку закінчилися внічию. І тільки в 7-й Петросяну вдалося здобути перемогу. На подив багатьох, Хюбнер вирішив не продовжувати матчу за рахунку 3:4 (на більшість з 10 партій), він здався.

І все ж Хюбнер не залишив спроб знову випробувати себе у змаганнях на першість світу. У 1979 він поділив 1-3-е місце на турнірі межзональной в Ріо-де-Жанейро, потім виграв чвертьфінальний матч у Адорьяна (5,5:4,5), півфінальний у Портіша (6,5:4,5), але у фіналі поступився Корчной (3,5:4,5). І знову ж таки у вирішальний момент, коли суперник вийшов вперед, Хюбнер відмовився продовжувати матч. Правда, на цей раз причиною міг стати відкритий стрес: після шести партій Гюбнер був на очко попереду, в 7-й він у кращій позиції упустив перевагу, а потім, коли на дошці було всього вісім фігур, підставив човен під удар. Після цього він не міг грати в повну силу: без боротьби програв восьму партію, відклав дві наступні в поганих позиціях (недоігранной 9-а і 10-а партія в результат матчу не ввійшли), і тільки тоді достроково здав матч.

Через 2 роки Хюбнер представилася можливість випробувати себе ще в одній спробі. У претендентського матчі 1 / 4 фіналу (1983) його суперником став 62-річний екс-чемпіон світу Смислов. На цей раз у Хюбнера не було проблем з психологією. Програвши в 4-й партії, він зумів відігратися в 9-й. Рахунок у матчі зрівнявся - 4,5:4,5. Не виявили переможця і наступні 5 партій - 7:7. Вперше в історії шахових змагань такого високого рангу переможця повинен був визначити жереб.

Хюбнера часто називають загадковим, його рішення піти з поля бою в розпал бою викликали негативні емоції у співвітчизників і всього шахового світу. Тим не менш, він продовжував залишатися одним з найсильніших шахістів світу. І коли Каспаров в перерві між 1-м і 2-м матчами на першість світу вирішив зіграти тренувальний матч з шахістом тонкого позиційного стилю, він провів його в 1985 році саме з Хюбнером і виграв з рахунком 4,5:1,5 (+3 , -0, = 3).

У 1990 Хюбнер став учасником межзональной турніру в Манілі і отримав право грати в змаганні претендентів. У 1998 на черговий Всесвітній олімпіаді в Елісті він знову, як і на 5 олімпіадах (1968-1984), виступав у складі національної команди і домігся відмінних результатів, набравши 5,5 очок з 8 (+4, -1, = 3).