Йонас Ларс Бьоркман: біографія

Йонас Ларс Бьоркман біографія, фото, розповіді - колишній шведський тенісист, майстер гри в парах

колишній шведський тенісист, майстер гри в парах

За кар'єру на рівні АТП (в одиночному і парному розрядах) провів 1791 матч, з яких виграв 1123.

Спортивна кар'єра

У 18 років Бьоркман виграв юніорський чемпіонат Швеції з тенісу . Першим виграним турніром серії ATP Challenger для нього став турнір у Тампере в 1992 році (парний розряд, зі співвітчизником Йоханом Донара). У тому ж році він пробився у свій перший фінал турніру АТР (у Празі, також в парах). У 1993 році він виграє три челленджера в одиночному розряді і п'ять у парі, а також бере участь у двох фіналах турнірів АТР в парах: в Куала-Лумпурі та Москві.

Великий прорив у кар'єрі Бьоркман відбувається в 1994 році. Він виграє сім турнірів у парному розряді, в тому числі і підсумковий турнір року, чемпіонат світу за версією АТР. П'ять з семи перемог були здобуті в парі з Яном Апелла; у фіналі чемпіонату світу шведська пара перемогла австралійців Вудбрідж і Вудфорд 6-4, 4-6, 4-6, 7-6, 7-6. Апелла і Бьоркман також виходять у фінал Відкритого чемпіонату Франції. У цьому ж році дебютант збірної Швеції Бьоркман виграє свій перший Кубок Девіса. У фіналі вони з Апелла обіграють російську пару Кафельников-Ольховський 6-7, 6-2, 6-3, 1-6, 8-6. На наступний рік Бьоркман виступає за Швецію у командному чемпіонаті світу і разом зі Стефаном Едберг виграє всі парні зустрічі на шляху до перемоги в цьому турнірі. У 1996 році єдиний виступ Бьоркман на Олімпійських іграх закінчилося в першому колі як в одиночному, так і в парному розряді, справедливість, в одиночному розряді він поступився майбутньому чемпіону Андре Агассі 7-6, 7-6.

Наступна серія успіхів Бьоркман датується 1997 роком. У цьому році він виграє три турніру АТР в одиночному розряді, перемагаючи по дорозі, зокрема, Карлоса Мойю і Патрік Рафтер, виходить у півфінал Відкритого чемпіонату США, перемігши в третьому колі Густаво Куертен, і доходить до півфіналу чемпіонату світу АТР в одиночному розряді, перемігши у круговому турнірі трьох гравців світової десятки: Чанга, Кафельникова і Бругеріо; в півфіналі він поступається Піту Сампрасу. Почавши цей сезон на 65-му місці в рейтингу АТР серед тенісистів-одиночників, Бьоркман закінчив його на рекордній для себе четвертій позиції. У парному розряді він з іншим своїм співвітчизником Нікласом Култі другий раз виходить у фінал турніру Великого шолома, цього разу Відкритого чемпіонату США. Також вдруге в цьому році Бьоркман стає володарем Кубка Девіса: у трьох матчах збірної Швеції він проводить дев'ять ігор, по дві в одиночному розряді і по одній в парах у кожному з матчів, і виграє вісім з них, в тому числі всі три в фіналі проти збірної США.

У 1998 році Бьоркман виграє лише один турнір в одиночному розряді та два в парі, але одним з них стає Відкритий чемпіонат Австралії, де у фіналі з голландцем Якко Елтінгом він обіграє господарів змагань Вудбрідж і Вудфорд. Також він втретє допомагає збірній виграти Кубок Девіса. На цей раз він виграє шість ігор з семи, в тому числі вносячи вирішальний внесок у перемогу над іспанцями в півфіналі з трьома перемогами у трьох іграх. У 1999 році він виграє у п'яти турнірах в парному розряді, в тому числі вдруге на Відкритому чемпіонаті Австралії, цього разу з місцевим уродженцем Рафтер, і виходить у фінал Вімблдонського турніру в змішаному парному розряді з Анною Курніковою, а з командою Швеції доходить до фіналу командного чемпіонату світу (у фіналі Швеція програла Австралії 1-2; Бьоркман виграв одиночну зустріч у Філіппуссіса, але програв у парі). В одиночному розряді, проте, він опускається до межі першої сотні в рейтингу, а в 2000 році і в парах одержувати тільки одну перемогу - на Кубку Кремля з Давидом Пріношілом.