Асамоа Гьян біографія, фото, розповіді - ганський футболіст, нападник клубу «Сандерленд» і збірної Гани

ганський футболіст, нападник клубу «Сандерленд» і збірної Гани

Кар'єра в клубах

Професійну кар'єру розпочав у клубі «Ліберті Профешіоналс» у 2003 році. У тому ж році перейшов до «Удінезе», де не зміг закріпитися в основному складі і 2 роки провів в оренді в «Модені» - команді Серії B. Після повернення з оренди регулярно грав в основному складі «Удінезе».

У січні 2007 року між «Удінезе» і «Локомотивом» була домовленість про його перехід в московський клуб за 10,5 млн $, але потім керівництво «Удінезе» відмовилося від трансферу. В інтерв'ю BBC Sport Гьян пояснив це тим, що керівництво «Удінезе» не змогло домовитися з нападником, який за планами повинен був зайняти його місце в клубі.

10 серпня, разом з Фабіо Квальярелла, Гьян підписав розширений 5 -річний контракт, за умовами якого він повинен був грати за «Удінезе» до 30 червня 2012 року. У сезоні 2006-2007 Гьян допоміг клубу зайняти десяте місце в Серії A, забивши 10 голів за сезон. У наступному сезоні він отримав травму, і з січня 2008 року не приймав участі ні в одному матчі. Всього в сезоні 2007-2008 Гьян провів 13 матчів і забив 4 голи. 11 липня 2008 він підписав 4-річний контракт з французьким клубом «Ренн». Дебютував 9 серпня 2008 в матчі проти «Марселя». Перший гол за команду в сезоні 2008-2009 забив 20 грудня 2008 року в ворота «Лорьян». «Ренн» завершив чемпіонат на сьомому місці.

У наступному сезоні, забивши 13 голів у 29-ти матчах, Асамоа став кращим голеадором клубу. Команда фінішувала дев'ятою.

31 серпня 2010 за 16 мільйонів євро нападаючий перейшов в англійський «Сандерленд». При цьому він провів за «Ренн» три зустрічі в чемпіонаті Франції. Дебют в АПЛ відбувся 11 вересня в матчі проти «Уїган Атлетік». Гра закінчилася внічию 1:1. Гол за «Сандерленд» з подачі Джордана Хендерсона забив Гьян, відкривши рахунок забитим м'ячам. Пізніше, 6 листопада, він відзначився дублем у матчі проти «Сток Сіті» (перемога 2:0), потім 9 листопада, зрівнявши рахунок у грі проти «Тоттенхем Хотспур», допоміг клубу зіграти внічию на виїзді. Потім, 14 листопада після пасу Хендерсона забив другий гол на «Стемфорд Брідж» у ворота «Челсі». Зустріч закінчилася перемогою «Чорних котів» з рахунком 3:0.

Міжнародна кар'єра

У листопаді 2003 року у віці 17 років Гьян забив свій перший гол у складі збірної Гани в матчі проти Сомалі, таким чином ставши наймолодшим гравцем за всю історію збірної, який забив м'яч.

Асамоа Гьян є автором першого гола збірної Гани у фінальній частині чемпіонату світу 2006 року. Це був найшвидший гол того чемпіонату, забитий на 68-й секунді в матчі проти Чехії, проходитиме 17 червня 2006 року на стадіоні «Рейн Енергі» у Кельні.

У складі збірної Гани брав участь в Олімпійських іграх 2004 року (3-е місце в групі B).

У січні 2008 року під час Кубка африканських націй після непереконливою перемоги над Намібією з рахунком 1-0, Асамоа і його брат Баффур під впливом критики прийняли рішення покинути збірну. Пізніше стало відомо, що брати зібрали речі і вже були готові залишити розташування збірної, коли товариші по команді вмовили їх залишитися.

У Кубку африканських націй 2010 Гьян став автором трьох з чотирьох м'ячів, забитих збірної на турнірі. Збірна Гани в цьому турнірі посіла друге місце, поступившись у фіналі збірної Єгипту.

У першому матчі групового етапу чемпіонату світу 2010 року Гьян забив з пенальті на 85-й хвилині, тим самим забезпечивши Гані перемогу над збірною Сербії з рахунком 1-0. У другому матчі групового етапу на 26-й хвилині він реалізував пенальті у ворота збірної Австралії.

У 1 / 8 фіналу в матчі проти США Гьян забив переможний гол у додатковий час, і таким чином Гана стала третьою африканською країною за всю історію чемпіонатів світу, що потрапила до чвертьфіналу, після Камеруну і Сенегалу. У чвертьфіналі за рахунку 1:1 він не реалізував пенальті на останній хвилині додаткового часу, потрапивши в поперечину воріт Уругваю. У післяматчевій серії пенальті Гьян успішно виконав свій удар по воротах, але в підсумку Гана програла по пенальті з рахунком 4-2.

Асамоа Гьян - єдиний футболіст в історії чемпіонатів світу, не забив 2 пенальті під час матчу ( 2006 - у ворота Чехії, 2010 - у ворота Уругваю).

Після вдалого для збірної Гани чемпіонату світу номінований на "Золотий м'яч".

У збірній Асамоа Гьян виступає під номером 3.