Мануел (Мане) Франсиско дос Сантос: биография

У 1971 році Гаррінча повернувся до Бразилії, де почав виступати за маленькі напівпрофесійні клуби. Часто після матчів він йшов з партнерами по команді в місцевий бар і споживав алкогольні напої. Зіграв Мане і за «Ботафого», провівши 15 хвилин за клуб у 1971 році. Останнім професійним клубом Гаррінчі стала «Олару», платити йому 15 тисяч крузейро на місяць. У складі «Олару» він дебютував 23 лютого 1972 з колишнім клубом Мане, «Фламенго», зігравши 45 хвилин першого тайму. На цей матч зібралося майже 50 тис глядачів, що для «Олару» було надзвичайною рідкістю. Останню гру за клуб він провів 23 серпня 1972 проти клубу, в якому пройшли найкращі роки кар'єри Гаррінчі, «Ботафого»; в цьому матчі «Олару» програла 0:1. Всього за «Олару» Гаррінча провів 10 матчів (дві перемоги, чотири нічиї та чотири поразки) і забив один гол, у товариській грі з клубом «Комерсіал». Після цього Гаррінча виступав ще 10 років, провівши більше 500 ігор аматорських клубах, а також виступаючи у виставкових матчах невеликих клубів. Наприклад, 19 вересня 1973 року, він зіграв 90 хвилин за клуб ССА у матчі проти АСА Арапіка. У цьому ж матчі грав інший колишній гравець збірної, Діда. Останню гру Гаррінча провів 25 грудня 1982 року, там він зіграв близько 20 хвилин, за іншою версією 40 хвилин. Гра проходила в Планалтіне. Там зустрічалися команда Лондріна, за яку грав Гаррінча, і команда Асоціації професійних спортсменів Гарансія, що виграла матч 1:0.

18 грудня 1973 на "Маракані» відбувся прощальний матч Гаррінчі, в якому збірна Бразилії, складена в основному з переможців останнього чемпіонату світу, грала проти збірної ФІФА, в яку увійшли латиноамериканські і радянські футболісти (в тому числі Бріндісі, Бабінгтон , Хаусман, Роча, Онищенко, Ольшанський, Ловчев), які проводили турне по Південній Америці. На матч зібралося 131 555 глядачів. Перед грою на кромці поля були складені слова з квітів: «Мане - радість народу». На розминці всі футболісти взяли в коло Гаррінча та нагородили його оплесками. Гаррінча вийшов у стартовому складі і був у середині першого тайму замінений на Зекіні. Після свистка, сповістив, що Гаррінча залишає поле, він заплакав, після чого пішов у підтрибунне приміщення. Без Гаррінчі гра завершилася з рахунком 2:1 на користь бразильців, завдяки голам Пеле і Луїса Перейри, у збірної світу гол забив Бріндісі.

Всі збори від цієї гри пішли особисто Гаррінча, який витратив їх, щоб заплатити за борговими зобов'язаннями і дати грошей дітям на навчання. На ці ж гроші він купив будинок у районі Барра та Тіжука, автомобіль, квартири своїм дочкам і половину вартості ресторану, де співала його дружина Елза.

Міжнародна кар'єра

З 1955 року по 1966 рік Гаррінча виступав за збірну Бразилії, провівши 60 матчів і забивши 17 голів. З ним у складі збірна програла тільки 1 гру. Гаррінча прийняв учасників у трьох чемпіонатах світу і двох чемпіонатах Південної Америки.

Свою першу гру за збірну Бразилії Гаррінча зіграв 18 вересня 1955 проти Чилі; матч закінчився внічию 1:1. Своїм приходом до збірної Гаррінча «зобов'язаний» Жулин, виїхав грати до Італії і не побажав «віднімати» місце в складі в колеги, вдало грав на батьківщині, а також тренерові Вісенте Феолен, який вирішив повністю змінити склад збірної, незадовільно виступила на чемпіонаті світу 1954 . У 1957 році Мане поїхав з національною командою на свій перший великий міжнародний турнір, чемпіонат Південної Америки. На турнірі Гаррінча провів лише 2 гри, з Еквадором і Колумбією, в обох виходячи на заміну замість Пепе. Причиною цього став Жоель, якого Феолен вважав основним правим форвардом команди. Іншою причиною недовіри до Мане було надмірне, на думку тренерського штабу, захоплення Гаррінчі дриблінгом, яке, поряд з відсутністю ігрової дисципліни і тактики, що також стояло біля Гаррінчі, вважалося однією з головних причин поразки бразильців у вирішальному матчі чемпіонату світу 1950. У тому ж році Мане брав участь у матчах Кубка долі, де також не виходив на поле і, на початку наступного року, Кубку Освалдо Круза. Там перевагу знову віддавалася Жоель.