Мануел (Мане) Франсиско дос Сантос: биография

N

«На чемпіонаті світу блищали Гаррінча і Пеле. Їм понад був даний унікальний талант. Як ніби Всевишній хотів показати людям, що можна витворяти з м'ячем. Гаррінча навів справжній жах на наш захист Його навіть збити було неможливо, не кажучи вже про те, щоб чисто відняти м'яч. Ішов на швидкості, при цьому постійно контролюючи м'яч. На другій хвилині Гаррінча отримав пас, не помітивши навіть свого опікуна Борю Кузнєцова, і пробив у штангу так, що м'яч відлетів за центр поля. Гарматній сили удар! Яшин не встиг підставити руку, інакше її прикувало б до штанги. Ми зрозуміли: від Гаррінчі добра не чекай ». Віктор Царьов

n

У чвертьфіналі і півфіналі бразильці обіграли Уельс і Францію, в грі з якою гол Гаррінчі скасували через спірний офсайд. У фіналі бразильці обіграли господарів чемпіонату - збірну Швеції - з рахунком 5:2, при цьому два голи були забиті після передач Гаррінчі з правого краю. При цьому обидва голи були забиті після проходів, в яких Гаррінча обвів трьох гравців команди суперника. На думку кількох учасників матчу, включаючи Нільса Лідхольма і Жозе Алтафіні, Гаррінча став тією людиною, який виграв гру. За свої заслуги Мане був включений в символічну збірну кращих гравців турніру. Відразу після повернення на батьківщину Гаррінча поїхав до Пау-Гранді, зайшов в улюблений бар і викупив борги всіх відвідувачів закладу.

У період 1958 - 1962 Гаррінча виступав за збірну нерегулярно. У травні 1959 року на, матч з Англією, в збірну був викликаний навіть Жулин, довгий час не притягувався під прапори команди. Все ж таки Мане поїхав на свій другий чемпіонат Південної Америки, куди поїхав в якості дублера Допався. У перших двох матчах, де бразильці зіграли внічию з Перу і перемогли Чилі, Мане не грав, але провів решту чотири гри. Бразильці на турнірі посіли друге місце. У наступному році Гаррінча зіграв за національну команду тільки чотири товариські матчі. Він виграв з командою Кубок Рока, але на поле не виходив. У 1961 році Мане виграв у складі збірної Кубок О 'Хіггінса і Кубок Освалдо Круза.

Ще через чотири роки після перемоги на мундіалі, Гаррінча повторив свій успіх на чемпіонаті світу в Чилі. Перед вильотом, 18 березня, Гаррінчі не виявилося в розташуванні збірної, і директор «Ботафого» був змушений шукати його по барах в Бікасе, де його клуб проводив товариську гру; знайшовши Гаррінча, він відправив його до табору національної команди. У другому матчі групового турніру Пеле отримав травму і вибув до кінця турніру, так що Гаррінча вимушено прийняв на себе тягар лідера команди. У вирішальному матчі групового етапу проти Іспанії за рахунку 1:1 за кілька хвилин до кінця Гаррінча здійснив сольний прохід по своєму флангу і виклав м'яч на набігаючого Амарілдо, який приніс бразильцям перемогу. У чвертьфіналі бразильці перемогли англійців 3:1, а Гаррінча забив два голи, перший - головою, а другий - «сухим листом» з-за меж штрафного, також він зробив гольовий пас на Вава і організував ще ряд атак. Під час гри, Мане весь матч тримав у напрузі оборону збірної Англії, яка приділяла дуже багато уваги його дій.

У півфінальному матчі бразильцям протистояли господарі, збірна Чилі. Гаррінча забив двічі, лівою ногою і головою, і зробив результативну передачу на Вава, матч закінчився з рахунком 4:2. На наступний день після гри чилійська газета «Mercurio» вийшла із заголовком: «З якою планети Гаррінча?» Наприкінці матчу Гаррінча жартома дав здачі чилійцеві Рохас, в черговий раз порушив проти нього правила, а перуанський суддя Артуро Ямасакі несподівано вилучив його з поля , незважаючи на те, що чилійці посміялися над епізодом, а Рохас і Гаррінча потиснули один одному руки. Коли Мане йшов з поля, в нього з трибун була кинута пляшка, що потрапила бразильцеві в голову. Після матчу прем'єр-міністр Бразилії Танкреду Невіс направив до Чилі телеграму, в якій просив не дискваліфікувати Гаррінча. Жоао Авеланжа просив у лінійного судді, уругвайця Естебана Марино, був свідком епізоду, дати свідчення, для повного розгляду в справі. Епізод з видаленням розглядала дисциплінарна комісія, яка п'ятьма голосами за і двома проти визнала рішення судді помилкою і вперше в історії чемпіонатів світу зняла дискваліфікацію, дозволивши Гаррінча зіграти у фіналі. У фінальному матчі бразильці перемогли збірну Чехословаччини. Гаррінча разом з чотирма іншими футболістами розділив звання кращого бомбардира, він же був визнаний кращим футболістом турніру.