Паль Чернай біографія, фото, розповіді - угорський футболіст і тренер, автор захисної стратегії «зонного захисту»
-

угорський футболіст і тренер, автор захисної стратегії «зонного захисту»

Ігрова кар'єра

В Угорщині Чернай почав свою кар'єру в клубі «Чепель» і навіть двічі зіграв у складі національної збірної Угорщини, виклик до збірної був тим несподіванкою, оскільки в цей період в Угорщині було «золоте покоління» футболістів, що включає Пушкаша, Цібора та інших, а «Чепель» в ті роки був аутсайдером чемпіонату, закінчуючи чемпіонат у другій половині турнірної таблиці, а 1953 клуб навіть трохи не вилетів з вищої угорської ліги , зайнявши 11-е місце з 14-ти учасників.

У 1956 році Чернай, як і багато хто з його співвітчизників, після проваленого повстання, покинув Угорщину, спочатку він поїхав до Швейцарії, а потім у ФРН, де став гравцем клубу «Карлсруе», в якому грав до 1958 року. Після чого Чернай поїхав до Швейцарії, гле грав за клуб «Ла Шо-де-Фонд», з яким зайняв 7-е місце в швейцарському першості.

У 1959 році Чернай знову повернувся у ФРН, де приєднався до клубу «Штутгартер Кіккерс», який тільки вийшов у бундеслігу, перший сезон вийшов для Чернай невдалим, клуб знову вилетів у другій німецький дивізіон, де клуб і перебував, дивом не вилітаючи в третю, за статусом, лігу. Під час перебування в Штутгарті, Чернай не тільки грав, але й відкрив кафе під назвою «Пуста» і займався орендою гаражів.

У 1965 році Чернай перейшов в швейцарський клуб «Блау-Вейсс Цюріх», де грав зовсім недовго. Під час гри у швейцарському клубі, Черані навчався професії тренера і отримав тренерський диплом в Спортивній школі в Маглінгене.

Тренерська кар'єра

Свою тренерську кар'єру розпочав у Чернай ФРН, його першим клубом став « Ваккер-04 », який в ті роки грав у другій лізі берлінської, за два роки роботи Чернай з командою, клуб послідовно займав 4-е і 5-е місце. Потім угорець очолив клуб «Ройтлінген» з однойменного містечка, який виступає у другому дивізіоні регіональної ліги, і зайняв з клубом скромне 15-е місце. Потім Чернай очолював бельгійський клуб «Ройал» з Антверпена, однак, не допрацювавши навіть до кінця сезону, був звільнений зі свого поста. Після Бельгії, Чернай повернувся у ФРН і очолив збірну Північного Бадена, де провів наступні 4 роки. З «Баденом» виграв свій перший трофей -Німецький кубок серед аматорських команд, у фіналі турніру «Баден» грав зі збірною Нижнього Рейну, гра закінчилася внічию 1:1, а на перегравання Нижній Рейн не з'явився і кубок дістався Бадену.

1 Липень 1977 Чернай до ролі асистента головного тренера клубу «Айнтрахт» Франкфурт Лоранта, який керував клубом тільки з листопада 1976 року, а через пів-року, знову в ролі помічника Лоранта, який у першій в історії футболу Німеччини тренерському обміну, перейшов у клуб «Баварія», а головний тренер мюнхенського клубу в «Айнтрахт». Але Лорант протримався в клубі недовго, після розгрому від «Фортуни» 1:7, а до цього завоювання лише 12-го місця в бундеслізі, він був звільнений, і на його місце в ролі виконуючого обов'язки головного тренера прийшов Чернай.

Чернай відразу розглядався як кандидатура тимчасова, президент «Баварії», Вільхельм Нойдекер і менеджер клубу Роберт Шван, шукали іншого наставника, але в керівництві клубу не було згоди, кандидатури один за іншим відкидалися, дійшло до того, що «боси» клубу переклали відповідальність за призначення головного тренера на гравців команди, які проголосували за Чернай. Весь цей неймовірний фарс проходив під всецелостним освітленням події журналістами, так 1 березня 1979 Паль Чернай став головний тренером «Баварії». В кінці сезону вже новий головний тренер зайняв з командою четверте місце. А через рік виграв перший для «Баварії», через 5 років, чемпіонат Німеччини, газети захоплювалися новою схемою захисту, яка тоді була названа «система Паль» (в майбутньому її назвуть «зонна захист»), в тому ж сезоні Чернай вивів мюнхенський клуб в півфінал кубка УЄФА. У наступному сезоні «Баварія» захистила свій титул і знову дійшла до півфіналу, тільки вже кубка чемпіонів, в якому поступилася «Ліверпулю». У наступному сезоні, однак, «Баварія» не блищала, вона зайняла лише 3-е місце, але зате виграла кубок ФРН, обігравши 4:2 «Нюрнберг», програючи по ходу зустрічі 0:2. Через рік «Баварія» виступив ще гірше, зайнявши лише 4-е місце, а в кубку кубків клуб вилетів ще на стадії чвертьфіналу. Після цього Чернай був звільнений зі свого поста.