Михайло Нехемійович Таль: биография

Чемпіон світу

Матч за звання чемпіона світу на більшість з двадцяти чотирьох партій стартував 15 березня 1960 року в театрі імені Пушкіна в Москві. До цього матчу Таль і Ботвинник жодного разу не грали один з одним. Таль виграв першу ж партію, потім послідували декілька нічиїх. П'яту і шосту партію також виграв Таль, причому п'яту - завдяки некоректною жертві коня за пішака. У наступних двох партіях перемогу здобув Ботвинник. Важливою стала одинадцята партія, яку Таль виграв у класичній манері, поступово нарощуючи позиційну перевагу і потім сильно провівши ендшпіль. Потім послідувала серія нічиїх, нарешті в сімнадцятій партії Таль пішов на загострення і в цейтноті Ботвинник переглянув тактичний удар. Перевага Таля знову зросла до трьох очок і він довів матч до перемоги. Після нічиєї в двадцять першому партії 7 травня матч закінчився достроково з рахунком 12 ?: 8 ? (6:2 по перемогах).

Таль став наймолодшим чемпіоном світу (у 1985 році його рекорд перевершив Каспаров). Нового чемпіона в Ризі зустріли натовпи людей. Успіх Таля пояснювали тим, що він нав'язував Ботвиннику незручні для нього позиції, змушуючи сходити з прокладених рейок. Заради ускладнення гри Таль йшов на матеріальні жертви або на погіршення позиції, але за дошкою це неодноразово спрацьовувало, Ботвинник вибирав неоптимальні продовження, ніж Таль користувався.

У якості чемпіона Таль виступив на 14-й олімпіаді в Лейпцигу (1960 ) і переміг на міжнародному турнірі у Стокгольмі (1961). У матчі-реванші Таль поступився відмінно грав Ботвиннику (програв 10 партій, виграв лише 5).

Подальша кар'єра

Протягом 1961 Таль виграв дуже сильний турнір у Бледі (14 ? з 19 ; Фішер, якому Таль програв єдину партію, відстав на очко, Керес, Петросян і Глігоріча - на два) і розділив з Васюкова 4-5 місця в черговому чемпіонаті СРСР. Як екс-чемпіон Таль був допущений в турнір претендентів в Кюрасао, але хвороба не дозволила йому скласти конкуренцію. За два місяці до турніру Таль переніс операцію на нирках, а після трьох кіл, коли Таль мав три перемоги при восьми нічиїх і десяти поразках, він вибув з турніру. У 1962 році Таль був включений другий запасним в радянську команду на олімпіаді в Варні і посів перше місце на своїй дошці (+7 -0 = 6), а також розділив 2-3 місця в чемпіонаті СРСР (виграв Корчной). У наступному році Таль виграв меморіал Асталош в угорському Мішкольці і коментував матч між Петросяном і Ботвинником.

На початку нового претендентського циклу (1964-1966) Таль розділив 1-4 місця з Смисловим, Спаським і Ларсеном в міжзональному турнірі , що дозволило йому вийти в матчі претендентів (ця система змінила турніри претендентів). Таль достроково обіграв Портіша (5 ?: 2 ?) і з великими труднощами - Ларсена (5 ?: 4 ?, у вирішальній партії Таль в дебюті пожертвував фігуру і Ларсен не знайшов правильної захисту). У фінальному матчі проти Спаського Таль програв 4:7.