Марат Сафін Мубіновіч: биография

2010-01-01

1998

18 річний Сафін дебютує на Кубку Девіса проти збірної США на виїзді в Атланті, де Марат тільки в наполегливому п'ятисетовому матчі поступився досвідченому Джиму Кур'є, а в другій одиночній грі без боротьби програв Андре Агассі - 3-6, 3-6, 3-6. Влітку того ж 1998 року Сафін на Відкритому чемпіонаті Франції, пройшовши кваліфікацію, послідовно переміг Агассі та чинного чемпіона Густаво Куертен. Таким чином, Марат Сафін став першим гравцем за всю історію турнірів "Великого шолома", якому вдалося пробитися через кваліфікацію і перемогти чинного чемпіона. Його досягнення можна тільки повторити, але не перевершити. У четвертому колі турніру Марата у п'яти сетах зупинив француз Седрік Пьолін. .

1999

Свій перший титул ATP Марат виграв у віці 19 років і 7 місяців, в Бостоні в 1999 році, у фіналі перегравши англійця Грега Руседскі - 6-4, 7-6, ставши наймолодшим російським переможцем за всю історію турнірів АТР. .
NВ листопаді того ж 1999 року Марат грав у фіналі престижного турніру Masters Берсі в Парижі, де в чотирьох сетах у боротьбі поступився першій ракетці світу Андре Агассі - 6-7, 2-6, 6-4, 4-6.

2000

Сафін займав перший рядок рейтингу протягом 2 тижнів в 2000 році, ставши на той момент наймолодшою ??першою ракеткою в історії тенісу (правда вже в наступному році цей титул у Марата відняв австралієць Ллейтон Хьюітт). У тому сезоні він виграв свій перший титул на турнірі Великого шолома - Відкритому чемпіонаті США. У фіналі він здобув перемогу над чотириразовим переможцем US Open і володарем 14 (тоді ще 13) титулів Великого шолома Пітом Сампрасом. У Марат того року виграв сім титулів і грав у ще двох фіналах. Але сезон закінчив лише на другому місці в рейтингу ATP, в самому кінці сезону поступившись лідерством бразильцеві Густаво Куертену.

2001

У цьому році Марат ще двічі (на 4 і 3 тижні) очолював рейтинг АТП. Але в півфіналі турніру в Дубаї проти шведа Томаса Йоханссона серйозно пошкодив спину і, нехай у тому матчі переміг Марат, фінал проти Ферреро він не дограв - 2-6, 1-3, а потім через наслідки травми довго не міг грати в повну силу. Влітку вперше в кар'єрі Марат виходить у чвертьфінал Вімблдону, де в чотирьох сетах поступився майбутньому чемпіону хорвату Горану Іванішевічу6-7, 5-7, 6-3, 6-7.
NНесмотря на те, що восени Марат грав у півфіналі US Open і виграв два титули ATP, росіянин не потрапив до вісімки кращих і сезон закінчив лише на 11 місці в рейтингу ATP.

2002

Сезон Марат почав відмінно - попадання у фінал Відкритого чемпіонату Австралії , по шляху до цього фіналу здолавши співвітчизника Михайла Южного і двох гравців світової еліти - Піта Сампраса і Томмі Хааса. Але стати дворазовим чемпіоном турнірів "Великого шолома" Марату тоді не вдалося - у фіналі Марат зазнав поразки від шведського тенісиста Томаса Йоханссона - 6-3, 4-6, 4-6, 6-7. Вирішальний матч проходив у день 22-річчя російського тенісиста, який, виходить, сам себе позбавив подарунка. У післяматчевому інтерв'ю росіянин послався на нервове виснаження, яке стало причиною його невдачі.
NВесной, програвши в третьому колі турніруMastersв Індіан-Уеллсі Тіму Хенману - 6-7, 4-6, Марат вперше доходить до чвертьфіналу турніруMastersу Майамі, де переміг австралійця Марка Філіппуссіса - 7-6, 6-1, перуанського Луїша Хорну - 3-6, 6-3, 7-6, і чилійця Фернандо Гонсалеса - 6-3, 6-3 (це була їхня перша зустріч у в офіційних матчах ATP), у впертій боротьбі поступившись першій ракетці світу Ллейтон Хьюїтт - 6-2, 2-6, 6-7.
nна грунті виступає досить вдало, але без завойованих титулів - на турнірі в Ешторілі у півфіналі програв фіну Яркко Ніемінену - 6-4, 5-7, 3-6, у чвертьфіналіMastersу Монте-Карло - іспанцеві Карлосу Мойї - 1-6, 6-2, 6-7, і тільки в Римі програв вже в другому колі бельгійцю Ксавьє Малісс - 3-6, 4-6.
nна турнірі в Гамбурзі обігрує італійця Давида Сангінеті, іспанця Алберто Мартіна, аргентинця Хуана Ігнасіо Челу, Ллейтона Хьюїтта і в півфіналі іспанця Томмі Робредо, але у фіналі нічого не зміг протиставити швейцарцеві Роджеру Федереру - 1-6, 3-6, 4-6. Для Федерера це був перший виграний турнірMastersу його кар'єрі.
NЧерез тиждень Марат у складі збірної Росії в Дюссельдорфі на Командному Кубку світу знову доходить до фіналу, але з-за невеликої травми, щоб не ризикувати перед Roland Garros, снімаеться в середині матчу з Хосе Акасусо, таким чином давши перемогти збірної Аргентини. Жертва того варто - на Roland Garros Марат доходить до півфіналу, але там безнадійно програє Хуану Карлосу Ферреро - 3-6, 2-6, 4-6.
Nна Уїмблдоні в другому колі росіянин сенсаційно програв маловідомому бельгійцю ОлівРохус - 2 -6, 4-6, 6-3, 6-7.
США на харді Сафін також грає без особливих успіхів - у чвертьфіналіMastersу Торонто поступився аргентинцеві Гільєрмо Каньяс - 5-7 , 3-6, а вMastersу Цинциннаті в першому ж колі - Грегу Руседскі - 6-7, 2-6.
nна Відкритому Чемпіонаті США Марат у другому колі в трьох сетах програв бразильцю Густаво Куертену - 4-6, 4-6, 5-7. Таким чином Сафін втратив навіть теоретичні шанси стати першою ракеткою світу за підсумками року.
NСафін також не захистив свій титул в Ташкенті, вже у чвертьфіналі поступившись тайці Парадорн Шрічапхану - 3-6, 6-7. У вересні Марат допоміг збірній Росії здолати збірну Аргентини - 3-2 - і потрапити до фіналу Кубка Девіса. Сафін виграв обидві одиночні зустрічі - проти Хуана Ігнасіо Чели і Давида Налбандяна.
NПісля Кубка Девіса Сафін бере участь на турнірі в Гонконгу, але в другому колі зазнає поразки від прогрессірующіго лівші з Іспанії Фелісіано Лопеса - 6-7, 5-7 .
nВ жовтні в чвертьфіналі Кубка Кремля вперше в кар'єрі перемагає Роджера Федерера - 7-5, 6-4. Але в півфіналі несподівано поступається французові Полю-Анрі Матьє - 6-7, 4-6, которийв тому році і став чемпіоном.
Nна турнірі в Ліоні, вимучив перемогу над австралійцем Уейном Артурса і здолавши в двох сетах зовсім ще юного Рішара Гаске, у трьох сетах поступився Густаво Куертену - 5-7, 6-4, 6-7. Таким чином, незважаючи на те що Марат виграв перші три матчі з Куертеном, бразилець відповів четиремя перемогами поспіль і загальний рахунок зустрічей Сафіна з Куертеном став 4-3 на користь бразильця. Більше вони в офіційних матчах не зустрічалися.
Nна турніріMastersу Мадриді Сафін програв вже у першому колі аргентинцеві Агустін Кальері - 6-7, 6-7, у Санкт-Петербурзі - у другому білорусу Володимиру Волчкову - 4-6, 4-6.
nВ листопаді Сафін виграв перший і єдиний турнір в тому році, переміг на турніріMastersу Парижі, в півфіналі обігравши Карлоса Мойю - 7-5 , 7-6, а у фіналі - першу ракетку світу австралійця Ллейтона Хьюїтта - 7-6, 6-0, 6-4.
nМарат дуже невдало зіграв на Підсумковому турнірі в Шанхаї, програвши не тільки Карлосу Мойї і Ллейтон Хьюїтт , але і Альберто Кості, який дуже погано грав у залі. Залишившись за бортом півфіналу, Марат тим не менш забезпечив собі третє місце в рейтингу АТР за підсумками року.
NВ наприкінці листопада Сафіну ще раз доведеться повернутися в щасливий для себе Париж, щоб вже на Кубку Девіса у складі збірної Росії (на грунтовому покритті) завоювати Кубок, перемігши у фіналі збірну Франції - 3-2, правда, героєм того фіналу став не Сафін, а Михайло Південний, який переміг саме у п'ятій, вирішальній зустрічі. Марат разом з Євгеном Кафельникова в п'яти сетах програли пару, але виграв обидва довірені йому одиночні матчі - проти свого "кривдника" на Кубку Кремля Полю-Анрі Матьє - 6-4, 3-6, 6-1, 6-4 і Себастьяна Грожана - 6-3, 6-2, 7-6.