Наши проекты:

Про знаменитості

В'ячеслав Степанович Рутковський: біографія


В'ячеслав Степанович Рутковський біографія, фото, розповіді - російський і радянський військовий льотчик, двічі георгіївський кавалер в першу світову війну і двічі кавалер ордена Червоного Прапора в громадянську війну
-

російський і радянський військовий льотчик, двічі георгіївський кавалер в першу світову війну і двічі кавалер ордена Червоного Прапора в громадянську війну

Біографія

Народився 28 вересня 1885 року в м. Петровичі Клімовіческого повіту Могилевської губернії. Син колезького реєстратора. Закінчив Мстиславської міське училище (1904). У службу вступив вольноопределяющихся в 106-й піхотний полк Уфімський, де служив з 04.08.1904 по 31.08.1905. У серпні 1905 року відряджений до Віленське піхотне юнкерське училище, звідки 15.06.1908 підпоручиком був випущений в 3-й піхотний Нарвський полк. У цьому полку служив з 22.06.1908 по 30.01.1910, тимчасово завідував командою розвідників (7.06.-18.07.1909). З 30.01.1910 - в 9-м Східно-Сибірському стрілецькому полку, молодший офіцер 3-ї роти (23.03.1910), в підкомандуванні Владивостоцької кріпак військово-телеграфної роті «для вивчення телеграфного справи» (9.06.-25.08.1911) , врід начальника команди піших розвідників (17.10-22.12.1911), навчався на курсах Теоретичних авіації ім. В. В. Захарова при Санкт-Петербурзькому політехнічному інституті (27.02.1912-30.01.1913). Навчався в офіцерською школі авіації Відділу повітряного флоту (30.01.-16.10.1913), здав іспит на льотчика на літаку типу «Ньюпор» (26.04.1913), переведений на спеціальний курс школи (27.04.1913), виконав умови на звання «військового льотчика »(4.09.1913), молодший офіцер формованого 8-го корпусного авіаційного загону (2.12.1913-22.01.1914), врід начальника команди нижніх чинів загону (22.01.-2.02.1914), і.д. завідуючого складом і майстернями (2.02.1914).

Участь у першій світовій війні

27.07.1914 р. відбув із загоном на театр військових дій. У серпні, вересні і листопаді 1914 року здійснював розвідки в інтересах 8-го армійського корпусу, часто доставляючи командуванню цінні відомості. За цей період був нагороджений трьома орденами. У листопаді 1914 року виконав ряд розвідок, також дали 8-му армійському корпусу цінні відомості про ворога. За ці розвідки він був нагороджений Георгіївською зброєю. Тимчасово командувач 8-м корпусним авіазагоном (7.02 по 16.02.1915), навчався польотів на австрійських літаках у Львові (21.04-4.06.1915), у відрядженні в 6-ї авіаційної роти за літаком типу «Румплер» (26.06.-30.08. 1915), помічник начальника загону з господарської і технічної частини (1.10.1915), і.д. начальника загону, начальник 18-го корпусного авіаційного загону (26.04-13.06.1916), здав посаду (5.08.1917). Командувач 10-м авіаційним дивізіоном (21.08.1917-16.01.1918). Командуючи дивізіоном, продовжував здійснювати бойові вильоти. Так, 15 вересня 1917 року, він з спостерігачем підпоручиком Сергєєвим здійснив далеку розвідку, яка дала важливі відомості штабу 10-ї армії. За цю розвідку він був нагороджений Георгіївським хрестом 4-го ступеня з лавровою гілкою. З 16.01.1918 - командир 10-го авіаційного дивізіону. 18.02.1918 р. вибув з дивізіоном зі складу 10-ї армії і направлений в м. Бєлєв Тульської губернії.


Чини в РІА

Рядовий (04.08.1904 р.), єфрейтор (31.07.1905 р.), поручник (15.06.1908 р.) , поручик (15.10.1911 р.), штабс-капітан (12.11.1915 р.), капітан (09.05.1917 р.), підполковник (25.09.1917 р.).

Служба в РСЧА

Добровільно вступив в РСЧА. 23.07.1918 р. прибув до Головного управління Робітничо-Селянського Червоного Військового Повітряного Флоту (РККВВФ), призначений особистим наказом Л. Д. Троцького начальником Московського окружного управління РККВВФ. 06.04.1919 р., на підставі секретного наказу помічника начальника Польового управління авіації та повітроплавання РККВВФ, «приступив до спорядження і підготовці двох літаків типу" Ельфауге "для виконання завдання особливого призначення». 08.05.1919 р. відряджений на чолі сформованого авіаційної ланки в розпорядження начальника Польового управління авіації та повітроплавання Східного фронту. З 31.05 по 01.10.1919 р. - командир Окремого бойового ланки винищувачів Східного фронту. З 31.05.1919 р. по 30.10.1919 р. брав участь у бойових операціях проти армій адмірала Колчака на Східному фронті. 31.08 відряджений до м. Оренбург в Особливий зведений авіаційний загін, призначений для забезпечення перельоту афганської місії Ради народних комісарів у Туркестан. З 01.10.1919 р. - командир 11-го авіаційного розвідувального загону РККВВФ. З 10.01 по 30.03.1920 р. брав участь у бойових операціях на Туркестанському фронті в районі м. Красноводська. 28.04.1920 р. відбув до розпорядження начальника Польового управління авіації та повітроплавання РККВВФ. З 04.06.1920 р. - на посаді для доручень при начальнику штабу Польового управління авіації та повітроплавання РККВВФ. З 04.08.1920 р. - в Авіаційному ланці особливого призначення при штабі Управління ВВФ. З 21.11 по 18.12.1920 р. брав участь у бойових операціях проти Російської армії генерала П. Н. Врангеля, з 12.03 по 28.04.1921 р. - при придушенні Кронштадтського повстання, з 20.05 по 24.06.1921 р., у складі Авіаційного ланки особливого призначення, - при придушенні Антонівського повстання в районі м. Тамбов. З 09.07 по 22.07.1921 р. - в 1-ї Окремої повітряної ескадрильї РККВВФ. З 05.09.1921 р. - начальник Авіаційного ланки особливого призначення (м. Борисоглєбськ). З 30.09.1921 р. - льотчик 2-го авіаційного загону. 14.05.1922 р. відряджений до Німеччини для проходження курсу навчання польотам на німецьких літаках. Проходив короткі авіаційні курси у мм. Кенігсберг і Штаакен. 10.09.1921 р. повернувся з відрядження по повітряній лінії Кенігсберг - Москва. 23.08.1922 р. зазнав аварію на Смоленському аеродромі на літаку типу «Фоккер». Отримав «легкі удари правого стегна, лівого коліна, перелом третього ребра і надлом грудної клітини». 10.09.1922 р. прикомандирований до випробувального аеродрому Головного управління РККВВФ. З 01.04.1924 р. - командир 1-го окремого розвідувального авіаційного загону «Ультиматум». З 21.06.1924 р. - перший помічник начальника ВПС Московського військового округу. З 07.07.1924 р. - помічник начальника ВПС Туркестанського фронту. 27.07.1924 р. відряджений в розпорядження Начальника ВПС РСЧА, призначений командиром корабля Окремого загону важкої авіації. У грудні 1924 р. направлений для роботи в товариство «Добролет». 21.01.1925 р. «звільнений у безстрокову відпустку», із зарахуванням на облік по м. Москві. Призначено і.дз. старшого інспектора Відділу інспекції з бойової підготовки при Управлінні ВПС РСЧА. З 01.09.1926 р. - і.дз. помічника головного інспектора Цивільного повітряного флоту флоту СРСР. 01.02.1929 р. зарахований до резерву РСЧА. 28.02.1933 р. звільнений у запас 1-ї черги.

Комментарии