Іан Едвард Райт: биография

У фіналі 12 травня 1990 на знаменитому «Уемблі» (перший матч в історії для «Крістал Пелас» на цьому стадіоні) лондонцям протистояв «Манчестер Юнайтед». Рахунок на 18-й хвилині відкрив захисник «орлів» Гарі О 'Рейллі, але на 35-й хвилині капітан манкуніанців Брайан Робсон забив у відповідь м'яч. У другому таймі на 62-й хвилині валлієць Марк Хьюз вивів «Манчестер» вперед. На 69-й хвилині на поле замість Філа Барбера з'явився Іан Райт. Через 3 хвилини він зрівняв рахунок - 2-2. На 2-й хвилині додаткового часу Райт вивів «Крістал Пелас" вперед - 3-2. Але на 109-й хвилині Марк Хьюз відновив рівновагу - 3-3. Після закінчення 120 хвилин рахунок так і залишився рівним, і за регламентом був влаштований повторний матч. 17 травня на «Уемблі» команда Алекса Фергюсона вийшла вперед на 59-й хвилині, завдяки голу захисника Лі Мартіна. На 64-й хвилині у складі «орлів» з'явився Іан Райт, але цього разу йому не вдалося відзначитися, і матч так і закінчився перемогою «Манчестера» з рахунком 1-0.

У сезоні 1990/91 «Крістал Пелас» посів найвище в історії 3-е місце в англійському першому дивізіоні (вищому на той момент в Англії), пропустивши вперед лише «Арсенал» і «Ліверпуль». Іан Райт забив 15 голів у 38 матчах. 6 лютого 1991 27-річний Іан Райт дебютував у збірній Англії у домашньому матчі проти збірної Камеруну на «Уемблі».

Всього у всіх турнірах за «Крістал Пелас» Райт забив 117 голів в 277 матчах.

«Арсенал»

У вересні 1991 року Райт за 2,5 млн фунтів стерлінгів перейшов в лондонський «Арсенал». На той момент це був найдорожчий трансфер в історії «Арсеналу». Райт забив у першій же грі за «канонірів» в матчі на Кубок англійської ліги проти «Лестер Сіті». У першому матчі чемпіонату Англії за новий клуб Райт відзначився хет-триком у ворота «Саутгемптона». Всього в сезоні 1991/92 Райт забив у першому дивізіоні 29 м'ячів (5 за «Крістал Пелас» і 24 за «Арсенал») і став найкращим бомбардиром чемпіонату Англії. Цікаво, що за всю історію вищого дивізіону чемпіонату Англії з 1888 року лише два футболісти ставали кращими бомбардирами, забиваючи м'ячі у складі 2 різних клубів. Крім Іана Райта в сезоні 1991/92 це вдалося Тедді Шерінгем в наступному сезоні 1992/93. В останньому турі чемпіонату Райт знову забив 3 м'ячі у ворота «Саутгемптона» і третій з цих м'ячів став останнім голом в історії першого дивізіону до його перетворення в Прем'єр-лігу.

Райт був кращим бомбардиром «канонірів» протягом 6 сезонів поспіль починаючи з першого ж в команді, забиваючи в чемпіонаті Англії кожен сезон не менше 15 м'ячів. Райт відігравав найважливішу роль у всіх успіхах команди протягом усіх своїх 7 сезонів в клубі. У 1993 році «каноніри» виграли Кубок Англії і Кубок англійської ліги, при цьому Райт забив єдиний гол «Арсеналу» у фіналі Кубка Англії проти «Шеффілд Уенсдей» (1-1), а потім відзначився і в переграванні фіналу (2-1 в користь «Арсеналу»). Крім того, Райт забив єдиний гол лондонців у фіналі Суперкубка Англії в серпні 1993 року, але «Арсенал» поступився трофей «Манчестер Юнайтед» у серії післяматчевих пенальті.

Райт допоміг «канонірам» дістатися до фіналу Кубка володарів Кубків 1993/94, але не зміг через дискваліфікацію взяти участь у переможному фіналі проти італійської «Парми» (1-0).