Елен де Пуртале: біографія

Елен де Пуртале біографія, фото, розповіді - швейцарська графиня американського походження, яхтсменка, перша в історії жінка, яка брала участь в Олімпійських іграх, а також перша олімпійська чемпіонка
-

Майбутня графиня народилася в Нью-Йорку під ім'ямХелен Барбіу родині Генрі і Марі Лорійяр Барбі. Дідусь Хелен по материнській лінії П'єр Лорійяр IV (англ.Pierre Lorillard IV) був відомим американським бізнесменом із сімейства Лорійяр, яке заснувало в 1760 році першу тютюнову компанію в США (англ.Lorillard Tobacco Company) і одну з найстаріших американських компаній взагалі. Крім того, П'єр Лорійяр IV був конезаводчікі і став першим американцем, чия коня в 1881 році виграла знамениті скачки в англійському Дербі.

У 1891 році в Парижі Хелен вийшла заміж за німецько-швейцарського графа Ермана де Пуртале (фр .Hermann de Pourtal?s, 1847-1904), сина Олександра і Аугусто Саладін. Ще в США Хелен почала цікавитися вітрильним спортом, члени її родини були активними учасниками знаменитого Нью-Йоркського яхт-клубу, де неодноразово проводилися перегони Кубка Америки.

Літні Олімпійські ігри 1900

У 1900 році чоловік Елен вирішив взяти участь у змаганнях з вітрильного спорту у рамках Олімпійських ігор в Парижі. Сам Ерман став шкіпером на яхті «Лерін» (L?rina) водотоннажністю 2 тонни, а в команду запросив свою дружину і племінника Бернара де Пуртале (1870-1935).

20 травня 1900 року, через 6 днів після початку Олімпіади, на Сені пройшли змагання яхт у відкритому класі. «Лерін» була єдиною швейцарської яхтою, що вийшла на старт, проте сімейство де Пуртале не зуміло дістатися до фінішу.

22 травня там же на Сені відбулася перша гонка в класі яхт водотоннажністю 1-2 тонни. Швейцарський екіпаж у двогодинний гонці зумів випередити у боротьбі за перше місце французьку яхту «Марта» (фр.Marthe) майже на 2 хвилини і виграти золото. Цікаво, що решта 6 яхт в тій гонці також представляли Францію. Таким чином, Елен стала першою за часом жінкою, яка прийняла участь в Олімпійських іграх (у 1896 році на перших Олімпійських іграх в Афінах жінки не брали участь), і при цьому їй відразу вдалося виграти золото.

Через 3 дні, 25 травня, відбулася друга гонка в класі яхт водотоннажністю 1-2 тонни. На цей раз «Лерін» прийшла до фінішу другий з серйозним відставанням від німецької яхти «Ашенбредель» (нім.Aschenbr?del) шкіпера Мартіна Візнера, яка до цього вже встигла виграти срібло у відкритому класі. Ця гонка в даний час розглядається МОК не як частина програми Олімпійських ігор, а як частину програми Всесвітньої виставки 1900 року в Парижі, паралельно з якою проходили Олімпійські ігри. Так що МОК не визнає олімпійської другу медаль Елен де Пуртале.

Іноді в якості першої олімпійської чемпіонки розглядається відома британська тенісистка Шарлотта Купер, яка виграла в Парижі золото в одиночному і змішаному парному розрядах. Однак за сучасними даними змагання з тенісу проходили на початку липня 1900 року, тобто через місяць з гаком після перемоги на Сені яхти «Лерін». Купер ж є першою чемпіонкою у суто жіночої дисципліни (на Іграх у Парижі жінки окремо змагалися тільки в тенісі в одиночному розряді і в гольфі).

Елен померла в листопаді 1945 року в Женеві у віці 77 років, більш ніж на 40 років переживши свого чоловіка. Пасинок Елен Гі де Пуртале (фр.Guy de Pourtal?s, 1881-1941), син Ермана від першого шлюбу, став письменником і музичним критиком.