Мішель Франсуа Платіні: биография

За підсумками сезону 1982/83 чемпіоном Італії стала «Рома», а туринці відстали на 4 очки. Пріоритетом стали ігри Кубка європейських чемпіонів. У чвертьфіналі італійці перемогли володаря трофею англійську «Астон Віллу» (2:1 і 3:1), у півфіналі подолали польський «Відзев» (саме звідти прийшов Збігнєв Бонек). Фінал пройшов у Афінах, куди приїхало близько 10 000 уболівальників «бьянко-нері». Всі чекали перемоги «Ювентуса» над німецьким «Гамбургом». Італійська команда, тим не менш, провела гру і заслужено поступилася - 0:1. Єдиним виграним трофеєм того року став Кубок Італії.

Наприкінці 1983-го видання «Франс Футбол» називає Мішеля Платіні найкращим футболістом Європи і вручає йому «Золотий м'яч». Інших серйозних кандидатур майже не було. Французький півзахисник зібрав 110 очок із 130 можливих. Шотландець Кенні Далгліш з «Ліверпуля», який став другим, отримав тільки 26 балів.

Сезон 1983/84 «Ювентус» закінчив чемпіоном Італії. Мішель Платіні забив 20 м'ячів і став кращим бомбардиром ліги. Туринська команда перемогла у Кубку володарів кубків, у фіналі «Порту» з рахунком 2:1.

Влітку 1984 року Франція приймала чемпіонат Європи. Від Мішеля Платіні, який був капітаном ще з 1979 року, очікували ще більш яскравої гри. У першій грі Франція з мінімальним рахунком здолала Данію - єдиний гол забив Платіні. За наступні дві гри він записав на свій рахунок ще 6 забитих голів - по три Бельгії та Югославії. Два хет-трику поспіль на чемпіонаті Європи не вдалося забити нікому. Господарі виглядали одноосібними фаворитами турніру. Півфінал проти португальців проходив у цікавій та рівній боротьбі. Основний час дав результат 1:1. У додатковий час команди забили ще по одному м'ячу, а на останній, 119-ій хвилині вирішальний гол забив Платіні. «Сині» вийшли у фінал чемпіонату Європи, де повинні були помірятися силами зі збірною Іспанії. Піренейці несподівано переграли команду Данії, яка у 1980-х роках чудове покоління гравців: Алан Сімонсен, Пребен Елькьяер, Міхаель Лаудруп. 27 червня 1984 на стадіоні «Парк де Пренс» у Парижі збірна Франції вперше у своїй історії виграла титул чемпіона континенту. Гра запам'яталася, в першу чергу, «ляпом» воротаря іспанців Луїса Арконади, який на 57 хвилині випустив м'яч після нескладного удару зі штрафного Мішеля Платіні - шкіряний повільно закотився у ворота. На останній хвилині гри французи забили 2-й гол і перемогли 2:0. Кращим футболістом і бомбардиром турніру став капітан збірної Франції Платіні, який забив 9 голів у 5 матчах.

«Золотий м'яч» 1984 року отримав саме французький півзахисник «Ювентуса». Цього разу він отримав приголомшливу перемогу - представники 24 країн поставили його на перше місце, і лише двоє класифікували його другим. Капітан чемпіонів Європи отримав 128 очок із 130 можливих (98,5% голосів). Другим став його партнер по збірній Жан ТіганаБордо »).

За заслуги перед батьківщиною, у квітні 1985 року Платіні був нагороджений вищою державною нагородою Франції - орденом Почесного легіону.

29 травня 1985 року став трагічним днем ??для всього футболу. На стадіоні «Ейзель» у Брюсселі, у фіналі Кубка європейських чемпіонів «Ювентус» переміг «Ліверпуль» - єдиний м'яч з пенальті забив Мішель Платіні. До Бельгії прибуло багато тисяч англійських уболівальників, які славилися до хуліганства. Перед початком гри почалися безпорядки та бійка на трибунах між англійськими фанатами та італійськими тіффозі. Організатори не дотримали всіх правил безпеки, і вага натовпу зруйнувала частину трибуни. Загинуло 39 чоловік. У результаті УЄФА дискваліфікувала англійські клуби від участі в єврокубках на 3 роки, а «Ліверпуль» - на п'ять років.