Ян Муха: біографія

Ян Муха біографія, фото, розповіді - словацький футболіст, воротар клубу «Евертон» і збірної Словаччини

словацький футболіст, воротар клубу «Евертон» і збірної Словаччини

Клубна

Футболом почав займатися в школі «Слована» з Бели-над-Цірохоу, потім продовжив навчання в школі клубу «Сніна» з однойменного міста, після чого перейшов в Братиславському «Інтер». Професійну кар'єру розпочав у 2002 році в клубі «Жиліна», у свій перший професійний сезон провів 8 матчів, а в наступні 2 сезони зіграв у кожному по 12 зустрічей, всього провів за «Жиліна» 32 матчі і став, разом з командою, двічі чемпіоном Словаччини, один раз віце-чемпіоном і один раз володарем Суперкубка країни. Крім цього, брав участь у матчах команди в єврокубках.

У липні 2005 року, після завершення контракту з «Жилиной», на правах вільного агента переїхав до Польщі, в варшавську «Легію», у складі якої дебютував 20 вересня того ж року у виїзному матчі Кубка Польщі проти клубу КСЗО з міста Островець-Свентокшиський. У чемпіонаті в тому сезоні жодного разу не зіграв, проте, незважаючи на це, все ж таки отримав титул чемпіона країни. Дебютував за «Легію» в іграх чемпіонату аж через 14 місяців з моменту підписання контракту, змінивши у воротах Лукаша Фабіаньского в домашньому матчі 7-го туру сезону 2006/07 проти плоцької «Вісли», у тій грі Ян не пропустив жодного м'яча, а його команда розгромила суперника з рахунком 5:0. У тому сезоні Муха провів 7 матчів і став у складі «Легії» бронзовим призером чемпіонату. У сезоні 2007/08, після відходу Лукаша Фабіаньского в лондонський «Арсенал», Ян став основним воротарем команди, зіграв 29 матчів і став, разом з командою, віце-чемпіоном Польщі і володарем Кубка, а потім і Суперкубка в 2008 році. У сезоні 2008/09 знову провів 29 матчів, вдруге став віце-чемпіоном Польщі і за підсумками турніру був визнаний кращим воротарем чемпіонату і включений в символічну збірну «Екстракляси».

24 січня 2010 підписав контракт з англійським клубом «Евертон», за який буде виступати з сезону 2010/11.

У збірній

Виступав за юнацькі (різних віків, починаючи зі збірною для гравців до 14 років) і молодіжну збірні країни.

У складі головної національної збірної Словаччини дебютував 6 лютого 2008 року, вийшовши на заміну у другому таймі проходив у кіпрському Лімасолі товариського матчу зі збірною Угорщини, в тій грі Ян пропустив 1 м'яч, а зустріч завершилася з рахунком 1:1. 1 квітня 2009 дебютував у відбірковому циклі до чемпіонату світу 2010 року, вийшовши у стартовому складі проходив у Празі матчу проти збірної Чехії, в якому словаки несподівано здобули перемогу з рахунком 2:1. Аналогічно виходив з перших хвилин і у вересневих вирішальних матчах: 5 вересня в проходила в Братиславі відповідній зустрічі проти збірної Чехії, яка завершилася внічию 2:2 та 9 вересня у проходив у Белфасті матчі проти збірної Північної Ірландії, цю гру Ян відстояв «на нуль», а його команда, здобувши перемогу з рахунком 2:0, вперше в історії практично забезпечила собі путівку у фінальну частину чемпіонату світу.