Мануела Георгієва Малєєва-Франьер: біографія

Мануела Георгієва Малєєва-Франьер біографія, фото, розповіді - болгарська і швейцарська професійна тенісистка

болгарська і швейцарська професійна тенісистка

Особисті дані

Мануела Малєєва - донька ведучої болгарської тенісистки 1960-х років Юлії Берберяна і Георгія Малєєва, гравця національної збірної Болгарії з баскетболу. Обидві молодші сестри Мануели, Катерина і Магдалена, також виступали за Болгарію в міжнародних тенісних турнірах.

У 1987 році Мануела Малєєва вийшла заміж за колишнього тенісиста з Швейцарії Франсуа Франьера, що став її тренером, і в останні роки кар'єри виступала під подвійним прізвищем і під прапором Швейцарії.

Спортивна кар'єра

Початок кар'єри

Мануела Малєєва почала грати в теніс з шести років, її першим тренером стала мати. Наприкінці 1981 року Мануела виграла міжнародний юніорський турнір Orange Bowl серед дівчаток у віці до 14 років, а на наступний рік - Відкритий чемпіонат Франції і чемпіонат Європи серед дівчат у віці до 18 років. У тому ж році вона почала виступи в професійних тенісних турнірах, дійшовши до третього кола Відкритого чемпіонату США і чвертьфіналу в Брісбені, де перемогла двох сіяних суперниць і програла майбутній переможниці Венді Тернбулл. На наступний рік вона дійшла до третього кола і на Відкритому чемпіонаті Франції, і на Відкритому чемпіонаті США.

У січні 1984 року в Х'юстоні Мануела вперше вийшла у фінал професійного турніру, обігравши по шляху Зіну Гаррісон та Тернбулл. Надалі вона розвинула свій успіх, вигравши за рік п'ять турнірів, у тому числі Відкритий чемпіонат Італії, у фіналі якого вона перемогла Кріс Еверт. На Відкритому чемпіонаті Франції її зупинила Еверт в четвертому колі, а на Уїмблдоні Мартіна Навратілова у чвертьфіналі. Після цього вона виграла Відкритий чемпіонат США серед змішаних пар з Томом Галліксон. За підсумками сезону Мануела увійшла в десятку кращих тенісисток світу і була удостоєна нагороди WTA в номінації «Новачок року».

1985-1990

На початку 1985 року, вийшовши у фінал турніру у Вашингтоні , дев'ятнадцятирічна Малєєва піднялася до третього місця в рейтингу провідних тенісисток світу, вищого в кар'єрі. Їй не вдалося закріпитися на цій позиції: хоча за рік вона п'ять разів грала у фіналах, виграти їй вдалося тільки один турнір. Зате в цьому сезоні прийшли перші успіхи в парах: спочатку з Геленою Суков вона дійшла до фіналу в Х'юстоні, а потім з сестрою Катериною виграла чемпіонат США на грунтових кортах в Індіанаполісі. Пізніше вони з Катериною перемогли на турнірі ITF у рідній Софії, а в жовтні вивели збірну Болгарії в півфінал Кубка Федерації, де на їх шляху стала команда ЧССР.

У наступному році Мануела Малєєва тричі пробивалася у фінал турнірів в одиночному розряді, але жодного разу не змогла перемогти. У турнірах Великого шолома її кращим результатом став вихід в чвертьфінал Відкритого чемпіонату США, де вона програла посіяної другий Кріс Еверт. Також до чвертьфіналу вона дійшла і на Відкритому чемпіонаті Франції в парному розряді, знову з Катериною. Там їх зупинили виступали разом Штеффі Граф і Габріела Сабатіні.

1987 став роком повернення Мануели. Вона сім разів виходила у фінал турнірів, п'ять разів на одиночному розряді і двічі на парах, і завоювала три титули. Вона дійшла до чвертьфіналу Відкритого чемпіонату Франції (де програла Граф) та півфіналу Virginia Slims Championships, підсумкового турніру року в жіночому тенісі. Вона також другий і останній раз в історії збірної Болгарії вивела команду в півфінал Кубка Федерації. У 1988 році Мануела виграла два турніри і ще двічі дійшла до фіналу. На Олімпіаді в Сеулі вона виступала і в парах (де вони з Катериною вилетіли в першому ж колі), і в одиночному розряді, де, будучи посіяна сьомий, дійшла до півфіналу, була розгромлена Сабатіні і автоматично завоювала бронзову медаль, оскільки матч за третє місце не проводився. У Великому шоломі вона знову дійшла до чвертьфіналу на Відкритому чемпіонаті США, де програла Еверт.