Гаррі Каспаров: биография

На турнірі в Баку (весна 1980 року) Каспаров виконав норму гросмейстера. Він зайняв перше місце, обійшовши на пів-очка Білявського, разом з яким пройшов турнір без поразок. У тому ж році він, знову не програвши жодної партії, переміг на чемпіонаті світу з шахів серед юнаків у Дортмунді, де другим призером став Найджел Шорт. Потім Каспаров закінчив середню школу із Золотою медаллю. В кінці року він увійшов до складу збірної СРСР на шаховій олімпіаді друге запасним і показав третій результат на своїй дошці.

У 1981 році вісімнадцятирічний Каспаров розділив звання чемпіона СРСР з Левом Псахіс, ставши наймолодшим чемпіоном СРСР з шахів у історії країни. Чемпіонат проходив у Фрунзе. Каспаров вже в другому турі програв Псахіс, а потім вони по черзі лідирували. Перед останнім туром Псахіс був попереду на пів-очка, але не зміг виграти у Агзамова, в той час як Каспаров чорними переграв Тукмакова.

Боротьба за звання чемпіона світу з шахів

У вересні 1982 року в Москві пройшов міжзональний турнір, з якого в матчі претендентів виходили перші два призери. Каспаров пройшов дистанцію без поразок (10 з 13, +7 = 6) і випередив на півтора очка Білявського і на два - Таля і Андерссона. У листопаді на олімпіаді в Люцерні дев'ятнадцятирічний Каспаров грав на другій дошці і набрав 8 ? очок в 11 партіях. При цьому в матчі проти Швейцарії він замінив Карпова у принциповій партії чорними проти Корчного і в ускладненнях здобув перемогу. Вже тоді Каспаров розглядався як фаворит майбутніх матчів претендентів. На початку наступного року Каспаров грав у Москві чвертьфінальний матч проти Білявського. Каспаров виграв другу партію, застосувавши спеціально підготовлену для цього претендентського циклу захист Тарраша. Белявський зрівняв рахунок у четвертій партії, але Каспаров вийшов вперед у п'ятій, а перемогами в восьмою і дев'ятою закінчив матч достроково. За результатами 1982 Каспаров став володарем шахового "Оскара", багато в чому завдяки перемозі над Корчним в Люцерні.

Суперників Каспарова в півфінальному матчі, наміченому на серпень 1983 року, став Віктор Корчной. За правилами суперники мали право вибору місця проведення матчу з числа міст, що забезпечили необхідні умови і призовий фонд, а у спірних випадках вирішальний голос мав президент ФІДЕ. Корчной вибрав Роттердам, Каспаров - Лас-Пальмас, а президент ФІДЕ Кампоманес - третій варіант, Пасадени. Радянська шахова федерація під приводом того, що в США радянської делегації не буде забезпечена безпека, прийняла рішення, що Каспаров не поїде в Пасадені, і йому було зараховано поразку без гри. Через три дні в другому півфіналі в Абу-Дабі аналогічно було зараховано поразку Смислова в матчі проти Ріблов. Каспарову допоміг Алієв, в той час заступник голови Ради міністрів СРСР, який переконав керівництво країни дати Каспарову зіграти матч. Радянська сторона пішла на виплату великого штрафу і скасування ембарго на виступи радянських шахістів разом з Корчним. Обидва матчі почалися в листопаді 1983 року в Лондоні. Корчной виграв першу партію, наступні чотири закінчилися внічию. У шостій партії Каспаров скористався помилкою суперника і вирівняв становище. А починаючи з сьомої партії Каспаров нав'язав супернику Каталонське початок за обидва кольори, що стало вирішальним чинником. Він виграв сьому, дев'яту та одинадцяту партії, знову закінчивши матч достроково (+4 -1 = 6). У фіналі Каспаров зустрівся зі Смисловим, який був старшим за нього рівно в три рази (Каспарову в останній день матчу ісполніля 21 рік, Смислова було 63). Каспаров переміг з рахунком 8 ?: 4 ?, не програвши жодної партії.