Анатолій Євгенович Карпов: биография

Те, що звання чемпіона отримано їм заслужено, Карпов довів, інтенсивно і дуже успішно виступаючи в турнірах. Вже в 1975 році він виграв великий турнір в Мілані, а також ряд менш значних змагань (Маніла, Ровінь-Загреб та ін.) У 1976, 1983 і 1988 роках Карпов виграв чемпіонати СРСР (у 1988 році - разом з Г. К. Каспаровим).

У 1978 і 1981 роках Карпов успішно відстояв свій титул у матчах з В. Л. Корчним. Спочатку це був виснажливий матч у Багіо 1978 року, де після успішного початку (матч до 6 перемог, Карпов вів 5:2) Карпов зазнав ряд поразок і рахунок став 5:5. Однак вже наступна, 32-а партія стала останньою - Карпов виграв партію і матч. У 1981 році в Мерано Корчной вже не зміг поставити перед Карповим серйозних завдань. Проте з'явився новий грізний супротивник - юний Гаррі Каспаров. Протистояння Карпова і Каспарова було одним з найбільш грандіозних за всю історію шахів. Всього Карпов і Каспаров провели 5 матчів за звання чемпіона світу - більше, ніж будь-яка інша пара суперників (3 рази зустрічалися Ботвинник і Смислов). Перший матч (почався в 1984 р.) начебто не віщував для чемпіона особливих проблем - при регламенті до 6 перемог Карпов вів 5:0. Однак виграти шосту партію Карпов так і не зумів. Каспаров витримав натиск, зробив серію нічиїх, а потім почав вигравати. Матч був перерваний за рахунку 5:3 на користь Карпова без оголошення переможця. У тому ж 1985 році між тими ж супротивниками почався новий матч, який виграв Каспаров (5:3). Каспаров переміг у матчі-реванші, а також відстояв свій титул ще в двох матчах. У 1987 році в Севільї, перед останньою партією Карпов вів +1, але помилився у кращій позиції, що дозволило Каспарову виграти останню партію, звести матч внічию і зберегти звання чемпіона світу.

Незважаючи на втрату титулу, Карпов ще протягом ряду років показував виключно високі результати. У його активі - грандіозна перемога на турнірі в Лінаресі (1994) - один з найвищих турнірних успіхів всіх часів - проти кращих шахістів свого часу. У 2002 р. Карпову вдалося перемогти Каспарова в неофіційному матчі з чотирьох партій з рахунком 2,5:1,5.

Після розпаду колишньої системи чемпіонатів світу Карпов став тричі чемпіоном світу за версією ФІДЕ, вигравши матчі з Яном Тімманом в 1993 р., з Гатою Камським у 1996 р. і перший чемпіонат-турнір по олімпійській системі 1998 р., у фіналі здолавши Ананда.

Пікантно, але нинішній чемпіон світу Ананд починав тоді своє сходження на шаховий Олімп був двічі переможений Карповим в матчах: у 1991 і 1998 рр.. (Хоча загальний рахунок у класиці +9 - 5 = 20 залишився на користь Ананда)

За кількістю перемог у міжнародних змаганнях Карпов далеко перевершив всіх інших шахістів в історії, і його рекорд навряд чи буде коли-небудь побитий.

Засновник компанії Шахи Карпова, що спеціалізується на виробництві наборів для гри в шахи.