Олександр Альохін: биография

У 1925 році Альохін отримав французьке громадянство за натуралізації і захищав у Сорбонні докторську дисертацію на тему « Система тюремного ув'язнення в Китаї ». Більшість біографів вказує, що йому було присвоєно ступінь доктора права. Згідно з британською енциклопедіїThe Oxford Companion to Chess, Альохін не закінчив навчання і не захистив дисертацію, але з 1925 року додавав до свого прізвища «доктор». У цьому ж році він здобув перемогу на великому міжнародному турнірі в Баден-Бадені (втім, ні Капабланка, ні Ласкер в ньому не брали участь), не програвши жодної партії і випередивши найближчого суперника на 1? очки. Комбінацію, яку Альохін провів в партії проти Ріхарда Реті на цьому турнірі, часто називають однією з кращих в історії шахів.

У 1926 році Альохін зіграв у трьох турнірах у Великобританії, а також у Земмерінг та Дрездені. У трьох турнірах в Гастінгсі, Скарборо і Бірмінгемі він зайняв перші місця (в Гастінгсі - разом з Відмара), зігравши внічию в цілому всього дві партії. Представницький турнір у Земмерінг він почав з двох поразок і в підсумку набрав на пів-очка менше, ніж перший призер - Шпільман. Турнір у Дрездені виграв Німцовіч, Альохін зайняв друге місце. В кінці 1926 - початку 1927 року в Голландії відбувся тренувальний матч з Максом Ейве, що закінчився з рахунком +3? 2 = 5 на користь Альохіна. Альохін грав матч не в повну силу, тому що був зайнятий переговорами про матч з Капабланкой.

Щоб дістати гроші на матч з Капабланкой, Альохін багато виступав із сеансами одночасної гри. У 1920-х роках він двічі поставив світовий рекорд гри наосліп: в 1924 році в Нью-Йорку Альохін зіграв одночасно 26 партій з результатом +16? 5 = 5, а через рік у Парижі побив свій попередній рекорд, зігравши наосліп 27 партій з результатом +22? 2 = 3. У 1924 році він випустив книгу «Мої кращі партії (1908-1923)», включивши в неї найбільш ефектні перемоги, якими можна було зацікавити спонсорів. Врешті-решт зусилля Альохіна увінчалися успіхом: після переговорів у Буенос-Айресі в серпні 1926 року уряд Аргентини виділив гроші на матч. Сторони домовилися про те, що матч відбудеться в Буенос-Айресі в 1927 році.

Завоювання титулу чемпіона світу

На початку 1927 року Альохін брав участь в що проходив у чотири кола шестерням міжнародному турнірі в Нью -Йорку, де зайняв друге місце слідом за Капабланкой. Кубинець виграв змагання з відривом у 2? очки, переміг у всіх мікроматчах і не програв жодної партії. Потім Альохін переміг на міжнародному турнірі в Кечкеметі.

Майбутній матч викликав величезний інтерес. Капабланка вважався явним фаворитом: у той час він сильно перевершував Альохіна в турнірних результати і мав рахунок 5:0 на свою користь (не рахуючи нічиїх) в особистих зустрічах. Шпільман, який хворів на за претендента, говорив, що Альохін не зможе виграти жодної партії.

Матч з Капабланкой відбувся в Буенос-Айресі восени 1927 року. За умовами лондонського протоколу для перемоги в матчі було потрібно виграти шість партій. Альохін виграв стартову партію, програв третю і сьому, знову вийшов вперед у дванадцятій і довів матч до перемоги. У першій третині матчу в Алехина почалося запалення окістя, через що йому довелося видалити шість зубів. Остання, тридцять четверта, партія була відкладена в Турову ендшпілі, де Альохін мав двох зайвих пішаків. Капабланка не з'явився на догравання, надіславши листа, в якому оголошував про здачу партії і поздоровляв Альохіна з перемогою у матчі. Загальний рахунок - +6? 3 = 25 на користь претендента. Після оголошення Альохіна чемпіоном світу захоплена юрба донесла його до готелю на руках. Після закінчення матчу Альохін з дружиною відвідали Чилі і на пароплаві вирушили до Барселони, де їм теж була влаштована бурхлива зустріч.