Олександр Альохін: биография

У 1910 році Альохін зайняв 7-8-е місця на великому турнірі в Гамбурзі (8? З 16 очок), в 1911-му - розділив 8-11-е місця в Карлсбаді (брало участь 26 гравців), вигравши у Відмара - одного з найсильніших на цьому турнірі. Восени він поступив в Імператорське училище правознавства. Під час навчання він не припиняв виступу в змаганнях і писав у газеті «Новий час».

У 1913 році Альохін виграв матч у Левитського з рахунком 7:3 і зайняв перше місце на досить представницькому турнірі в Схевенінгені (11 ? з 13), випередивши Давида Яновського, одного з претендентів на світову першість. У грудні він зіграв дві партії з гастролював в Росії Капабланкой, обидві виграв кубинець.

З грудня 1913 по січень 1914 в Петербурзі пройшов Всеросійський турнір майстрів. Альохін розділив перше місце з Німцовича (по 13? Із 17), на пів-очка відстав Флямберг. У квітні - травні там же відбувся Санкт-Петербурзький міжнародний турнір, що зібрав практично всю шахову еліту, включаючи Капабланку і чемпіона світу Ласкера. На відбірковому етапі Альохін розділив четверте - п'яте місця з Маршаллом і вийшов у фінал, куди потрапляли п'ять кращих гравців. У фіналі, що проходив у два кола, Альохін двічі поступився Ласкеру, який у підсумку виграв турнір, але обидва рази обіграв Тарраша, що дозволило Альохіну посісти підсумкове третє місце. Як згадував Петро Романовський, саме в 1914 році Альохін сказав йому, що починає готуватися до матчу на першість світу з Капабланкой. На здивоване зауваження, що чемпіон світу - Ласкер, Альохін впевнено відповів, що незабаром Капабланка змінить Ласкера.

Альохін закінчив Імператорське училище правознавства 16 травня 1914 з чином IX класу (титулярний радник) сімнадцятого з 46 учнів випуску та був зарахований до міністерства юстиції (у наступні роки - до міністерства землеробства).

Перша світова війна

Влітку 1914 року Альохін брав участь у турнірі в Мангеймі. Він упевнено йшов на першому місці (9? З 11 і відрив у одне очко від Відмара), але 1 серпня Німеччина оголосила війну Росії. Турнір був перерваний за шість турів до кінця, а Альохін був оголошений переможцем і отримав перший приз в 1100 марок. Альохін та ще десять російських шахістів, учасників основного і побічних турнірів, були інтерновані як громадяни ворожої держави. Після короткого перебування в поліцейській дільниці в Мангеймі та військовій в'язниці Людвігсхафена (туди він потрапив через знайдену в нього фотографії, де був знятий у формі вихованця Училища правознавства, яку поліцейський прийняв за форму офіцера російської армії) Альохін разом з іншими російськими спробував на поїзді виїхати в Баден-Баден. Проте їх зняли з поїзда в Раштатті і помістили у в'язницю. Альохін перебував в одній камері з Боголюбовим, І. Рабиновичем і Вайнштейном. Як розповідав Альохін журналістові після повернення до Росії, звернення було «жахливе», втім, пізніше, порівнюючи з в'язницею в Одесі, де йому довелося побувати в 1919 році, Альохін називав обстановку «ідилічної». Шахісти проводили час, граючи між собою наосліп. Один раз Альохін був поміщений у карцер на три або чотири дні за те, що, за його словами, посміхнувся під час прогулянки (за спогадами сидів у тій самій в'язниці Богатирчука - за те, що дозволив собі вільності з дочкою тюремника). У середині серпня шахістів перевели з раштаттской в'язниці в готель у Баден-Бадені, де вони залишалися під наглядом поліції. Потім був виданий наказ, яким зобов'язав відпустити всіх непридатних до військової служби, та інтерновані пройшли медичний огляд. Альохін переконав лікаря, що він хворий, і 14 вересня він був відпущений. Спочатку він намагався виїхати через Базель і Геную, але пароплав до Одеси довго не вирушав, тому Альохін, який мав достатньо коштів, поїхав до Петрограда через Францію, Великобританію і Швецію і прибув до Росії лише в кінці жовтня. У Стокгольмі 20 жовтня Альохін дав сеанс одночасної гри на 24 дошках (+18? 2 = 4).