Анатолій Миколайович Заяєв: біографія

Анатолій Миколайович Заяєв біографія, фото, розповіді - колишній радянський футболіст, український тренер

колишній радянський футболіст, український тренер

Закінчив Сімферопольський державний університет.

Працював на сімферопольському м'ясокомбінаті, де була команда «Харчовик». Заяєв грав там, і працював завідуючим клубом. У 1958 році команда з Сімферополя здобула право грати у класі «Б» чемпіонату СРСР. У цьому була велика заслуга Якова Давидовича Раскіна - голови ДСТ «Авангард». Коли створювали «Таврію», його запросили в спорткомітет, щоб рекомендувати для клубу гравців. Тоді ще «Авангард» складався в основному з місцевих футболістів. Офіційно в команді не працював, але вже брав активну участь в її житті. Тоді тренером був Микола Глєбов. Були часи, коли не вистачало грошей і Анатолію доводилося годувати команду на м'ясокомбінаті. Хоча тоді на виїзні матчі всім давали три карбованці, причому цього вистачало, щоб забезпечити команду триразовим харчуванням. Ось так почалася кар'єра в «Таврії».

Через деякий час клуб став для нього постійним місцем роботи. Спочатку він був адміністратором, місяця через три став начальником команди. З різних причин його багато разів звільняли з цієї посади. У 1962 році «Таврія» посіла третє місце у фіналі чемпіонату УРСР. Після цього він пішов з команди. «Таврія» дуже погано розпочала сезон 1963 року, довго не могла виграти, в результаті чого тренер Антонін Сочнев був відправлений у відставку. І тут керівники вирішили повернути його в команду. Так він став виконуючим обов'язки головного тренера. З першого ж виїзду привіз три очки. Команда почала відновлюватися і зуміла врятуватися від вильоту. За часів першості СРСР неодноразово ставав чемпіоном і призером УРСР, володарем Кубка УРСР, півфіналістом Кубка СРСР, команда ставала переможцем і призером чемпіонату СРСР серед команд першої ліги, чемпіоном Спартакіади України. Його вихованці стали майстрами спорту СРСР та УРСР, майстрами спорту міжнародного класу, призерами олімпійських ігор, чемпіонами Європи серед молодіжних команд, заслуженими тренерами України.

У 1992 році «Таврія» стала першим чемпіоном України, а в сезоні 1993 / 1994 фіналістом Кубка України.

Тренував дніпропетровський «Дніпро», севастопольську «Атлантику», СК «Миколаїв», «Конструкторул» (Молдова). У чемпіонаті України став найстаршим наставником команди вищої ліги.

У 1997/1998 виграв з СК «Миколаїв» чемпіонат першої ліги Україна. У травні 1998 року на гру з «Динамо-2» прийшли 29 тисяч миколаївських вболівальників. Тоді запорукою успіхів була величезна турбота про команду мера міста Олександра Яковича Бердникова.

Йому було присвоєно звання заслуженого тренера України і Молдавії, нагороджений орденом Президента України, отримав почесну грамоту Верховної Ради України «За особливі заслуги перед українським народом» . Після того, як у «Таврії» змінилося керівництво і президентом клубу став Сергій Куніцин, виявився не потрібен колективу. Протягом всієї історії «Таврії» пропрацював у команді на всіх посадах, від адміністратора до головного тренера. Навіть був директором стадіону.

Однак без футболу довго не зміг. Завжди допомагав у розвитку футболу в регіонах і однією з метою було створення футбольної команди в Ялті. Допомогти у створенні футбольного клубу «Ялос» вирішили мер міста Сергій Борисович Брайко і президент АТЗТ ФК «Таврія» заслужений тренер України Віктор Віталійович Карасьов. Буквально за три дні вдалося заявити команду у другу лігу чемпіонату України. Разом із запрошеним в команду на посаду головного тренера Олександра Гайдаша. Були підібрані кваліфіковані футболісти, які зуміли в результаті зайняти високе четверте місце. Це більш ніж достойний результат для команди, яка по суті була створена за три дні.

Також очолив клуб ІКС-Академія з селища Куйбишеве (Бахчисарайський район). У цьому селищі знаходиться сільська академія футболу. У Куйбишеве створено відмінне поле на стадіоні «Старт», якість якого Анатолій Миколайович хвалив ще в якості тренера «Таврії». У зимовій перерві 13 чемпіонату України, «Таврія» провела на цьому полі кілька товариських поєдинків.