Бела Гуттманн: биография

Незважаючи на опір ФІФА та Угорською Федерації Футболу, Гуттманн організовує міжнародне турне «Гонвед». Спочатку команда грає в Італії, Португалії та Іспанії (зокрема, перемагає «Барселону» (4:3) і грає внічию зі збірною Мадрида (5:5)), а потім клуб, відхиливши пропозицію мексиканців про надання всім гравцям політичного притулку та про приєднання до їх футбольній лізі, їде до Бразилії, де проводить матчі з «Фламенго» і «Ботафого». Потім шляху гравців «Гонвед» розійшлися. Багато хто (Йожеф Божик, Ласло Будаї, Дьюла Лорант, Дьюла Грошич та ін) все-таки повернулися до Угорщини, троє (Золтан Цібор, Шандор Кочіш і Ференц Пушкаш) виїхали до Іспанії, а тренер Бела Гуттманн залишився в Бразилії і очолив «Сан -Паулу ».

У« Сан-Паулу »під його керівництвом виступали такі відомі гравці, як Діно Сані, Мауро Рамос і Зізіньо. У сезоні 1957 команда виграла Лігу Пауліста (чемпіонат штату Сан-Паулу), а в 1958 році стала в цьому турнірі другою, поступившись «Сантосу», в якому в ті роки відзначався великий Пеле. (Слід зазначити, що єдиного всебразільского першості в ті роки не існувало.)

Спочатку під час свого недовгого перебування (другого за рахунком) в «Гонведі», а потім на посту головного тренера «Сан-Паулу» Гуттманн почав застосовувати нову, революційну для того часу схему 4-2-4 (через рік Вісенте Феолен запозичить і успішно застосує її в збірній Бразилії на ЧС-1958, бразильці виграють той мундіаль).

Португалія. «Порту» і «Бенфіка»

У 1958 році Гуттманн очолив португальський «Порту» і в перший же сезон привів їх до чемпіонського титулу.

Потім він перейшов до табору іншого португальського гранда - «Бенфіки». Саме там він домігся своїх найбільш значних успіхів. Під його початком там грали такі майстри, як Ейсебіо (лідер і головна зірка клубу), Жозе Агуаш, Жозе Аугушту де Алмейда, Алберту да Кошта Перейра, Антоніу Сімойнш, Маріу Колун, Жерману де Фігейреду та інші. З них Гуттманн зумів створити боєздатну, добре навчену команду, що стала однією з кращих у світі на той момент.

У сезоні 1959/60 «Бенфіка» виграла чемпіонат (перевершивши на два очки лісабонський «Спортінг»).

Сезон 1960/61 був ще більш успішний. Знову був виграний чемпіонат країни (другим знову став «Спортінг», відставши на цей раз на чотири очки, решта ж клуби відстали більш ніж на десять очок; також слід зазначити, що «Бенфіка» забила 92 м'ячі в 26 іграх). «Бенфіка» виграла і Кубок чемпіонів, по черзі пройшовши шотландський «Хартс» (2:1, 3:0), колишній клуб Гуттманна - угорський «Уйпешт» (6:2; 1:2), данський «Орхус» (4: 1; 3:1), віденський «Рапід» (3:0; 1:1) і вийшовши у фіналі на «Барселону». У драматичному матчі на бернському стадіоні «Ванкдорф» підопічні Гуттманна вирвали перемогу, незважаючи на всі зусилля великого угорського тріо «Барси» Кубала - Кочіш - Цібор. Рахунок на 20-ій хвилині відкрив Кочіш, через десять хвилин Агуаш зрівняв рахунок, ще через дві хвилини безглуздий автогол іспанського воротаря Рамальетса вивів «Бенфіку» вперед. У другому таймі Колун зробив рахунок 3:1, але Цібор скоротив відставання. Атаки барселонців в кінцівці не увінчалися успіхом, «Бенфіка» перемогла 3:2. До цього всі п'ять розіграшів Кубка Чемпіонів виграв мадридський «Реал», і «Бенфіка» стала першою командою, прервавшей його гегемонію (втім, з самим «Реалом» їм не довелося мати справу - він був вибитий в чвертьфіналі якраз «Барселоною»).