Юхим Петрович Геллер: биография

Якби Геллер виграв матч у Кереса, він був би допущений до числа претендентів без відбору, а так новий цикл почався для нього з 31-го чемпіонату СРСР. У зональний турнір напряму виходили перші шість призерів. Рекордні 12 нічиїх і поразка від Полугаевского перед останнім туром залишали Геллера на 6-8 місцях, але завдяки виграшу у Бондаревського Геллер піднявся на 4-6 місця (відразу після поділили перше місце Спаського, Холмове і Штейна). У зональному турнірі семеро радянських гросмейстерів грали в два кола. Геллер програв дві перші партії і провалив фініш і в результаті виявився останнім. Він пропустив черговий чемпіонат країни, але поїхав в якості тренера на переможну для СРСР олімпіаду в Тель-Авіві і після її закінчення отримав звання заслуженого тренера СРСР. У початку 1965 року Геллер розділив перше місце з Лайошем Портішем в голландському Бевервейці. Тим часом Ботвинник, що отримав право участі в матчах претендентів на правах екс-чемпіона світу, відмовився від нього, і його місце було передано Геллеру завдяки високому місцю, зайнятого в попередньому турнірі претендентів на Кюрасао. У чвертьфіналі Геллер грав зі Смисловим і набрав необхідні 5 ? вже після восьмої партії: перша, третя і п'ята партія, в яких Геллер грав білими, закінчилися його перемогою. Однак півфінал проти Спаського з тим же рахунком виграв вже противник одеського шахіста.

Протягом 1966 Геллер виграв турнір у Кисловодську за участю ряду гросмейстерів, у тому числі Таля, Штейна, Холмове і Тайманова, і посів третє місце в Празі. Чемпіонат СРСР 1966-1967 років Геллер закінчив на другому місці. Вже в четвертому турі він виграв у майбутнього чемпіона Штейна, а після шістнадцятого туру очолив таблицю. Але партії, що залишилися Геллер звів внічию і дозволив Штейну фінішувати з відривом у пів-очка. До чергового міжзонального турніру Геллер розділив з Ларсеном 3-4 місця в Монте-Карло (виграв Фішер), невдало зіграв міжнародний турнір у Москві (перше місце зайняв Штейн) і розділив 2-3 місця у Скоп'є, причому у другому турі переміг майбутнього першого призера Фішера. На міжзональному турнірі, який проходив у Сусе (Туніс), Геллер з єдиною поразкою від Решевський в п'ятому турі посів 2-4 місця. З відривом у півтора очка турнір виграв Ларсен, Фішер ж через невдоволення розкладом вибув із змагання, лідируючи після 10 туру. У чвертьфінальному матчі претендентів суперником Геллера знову став Борис Спаський. Він виграв підряд три парних партії білими (при цьому у четвертій партії матчу Геллер упустив виграш), остаточний рахунок знову був 5 ?: 2 ?. У тому циклі Спаський дійшов до матчу за титул проти Петросяна, виграв його і став новим чемпіоном світу. При цьому перед матчем Геллер увійшов до тренерського штабу Спаського разом з Крогіуса і Бондаревський.

А на початку 1969 року Геллер взяв участь у традиційному Хооговенс-турнірі в Голландія. Вже в першому турі Геллер обіграв одного з фаворитів Портіша і в підсумку поділив перше місце з Ботвинником. Через роботу зі Спаським Геллер пропустив півфінал чемпіонату країни і був включений до фіналу в останній момент. У фіналі він грав нерівно, але тим не менш розділив виводять 3-5 місця, набравши всього на пів-очка менше, ніж Полугаевскій і Петросян. В кінці року Геллер зіграв турнір в Белграді, де не потрапив до числа призерів, відставши на пів-очка від першої четвірки.