Юхим Петрович Геллер біографія, фото, розповіді - радянський шахіст, міжнародний гросмейстер
08 березня 1925 - 17 листопада 1998

радянський шахіст, міжнародний гросмейстер

Геллер був відомий як майстер гри в гострих позиціях, в тому числі з порушеним матеріальним рівновагою. Він був великим шаховим теоретиком, які зробили великий внесок у дослідження староіндійскому захисту, іспанській партії, сіціліанського захисту.

Молодість

Юхим Геллер народився в Одесі. Його батько Петро Юхимович Геллер був любителем шахів і учнем Бориса Верлінський. У дитинстві Геллер захоплювався футболом, але вступити у футбольну секцію одеського палацу піонерів йому не вдалося. Геллер став ходити у шаховий гурток в тому ж палаці піонерів і брати участь у юнацьких змаганнях.

Під час Великої Вітчизняної війни Геллер закінчив школу, а потім служив механіком на аеродромі. Після демобілізації Геллер вступив на економічний факультет Одеського університету і дебютував у чемпіонаті України 1946 року, розділивши 4-6 місця. У наступному чемпіонаті він посів шосте місце і в тому ж році взяв участь у відборі в 16-й чемпіонат СРСР з шахів. Геллер виграв чвертьфінальну групу з результатом 12 з 15, але в півфіналі, що проходив у Свердловську, поділив 5-6 місце (7 з 12) і не пройшов у фінал. Одночасно Геллер успішно грав у баскетбол і пробився до збірної Одеси. Однак коли треба було робити вибір між баскетболом і шахами, Геллер віддав перевагу шахи.

На початку 1949 року Геллер розділив 2-3 місця у чемпіонаті України, який проходив в його рідній Одесі (виграв Липницький), а навесні виграв півфінал чемпіонату СРСР і отримав звання майстра. У 24 роки Геллер дебютував у 17-му чемпіонаті СРСР, в якому грали майже всі найсильніші шахісти, крім Ботвинника. Він програв дві перші партії, але в наступних шістнадцяти виграв у Котова, Болеславського, Флора, Рагозіна і ряду інших, а програв тільки один раз. Перед останнім туром Геллер йшов на чистому першому місці, але поразка від молодого Холмове відкинуло його на 3-4 місця. Перше місце розділили Давид Бронштейн і Василь Смислов.

У чемпіонаті країни 1950 Геллер грав нерівно і розділив 7-10 місця (9 з 17, +7 -6 = 4). Наступний чемпіонат СРСР був одночасно зональним турніром ФІДЕ. За перше місце боролися чемпіон світу Ботвинник, Керес, Петросян, Смислов і Геллер. У 14-му турі Геллер, вперше граючи з Ботвинником, здобув перемогу. У передостанньому турі Геллер програв Бронштейну і в підсумку чемпіоном другий рік поспіль став Керес. У березні 1952 року Геллер посів друге місце на меморіалі Мароці в Будапешті, позаду Кереса, але попереду Ботвинника, Смислова, Петросяна, Сабо і інших сильних шахістів. Після цього успіху Геллер з невеликим проміжком став гросмейстером СРСР і міжнародним гросмейстером. Коли збірна СРСР з шахів переможно дебютувала на шаховій олімпіаді 1952 року, Геллер на 4-й дошці набрав 10 ? з 14 (другий результат на дошці).

Гросмейстер

На міжзональному турнірі 1952 Геллер став четвертим (переміг з великим відривом Котов) і пройшов в турнір претендентів. 20-й чемпіонат Геллер пройшов у групі лідерів, але упущена перемога над Суєтін і поразка від Ботвинника за два тури до кінця не дозволили йому втрутитися в боротьбу за перше місце (Геллер став третім призером). Після цього більше півроку Геллер не брав участі у змаганнях. Турнір претендентів 1953 року, що проходив у два кола при 15 учасниках, відбувся в Швейцарії. Геллер слабо стартував і потім грав нерівно (в середині він програв поспіль три партії і в якийсь момент йшов на передостанньому місці, на фініші виграв чотири). У підсумку завдяки фінішному ривку він розділив 6-7 місця з Найдорф, вигравши чотири мікроматча і програвши три (14 ? з 28).