Макс Ейве: биография

Після цього Альохін вже не зміг відігратися. Відбулися всі 30 партій, Ейве виграв з рахунком 15 ?: 14 ? (+9 -8 = 13). Широко поширена думка, що важливу роль у поразці Альохіна зіграло його пристрасть до алкоголю, а двадцять першу партію він нібито грав п'яним. Каспаров вважав головною причиною поразки Альохіна недооцінку суперника. Про ігровому перевагу Ейве і заслужено його перемоги писали Спаський, Карпов, Каспаров і Крамник.

Відразу після закінчення матчу Ейве передав права на організацію наступного матчу на першість світу ФІДЕ. Саме тоді ФІДЕ почала набувати авторитет в шаховому світі. Однак до першого розіграшу під контролем ФІДЕ мав відбутися передбачений регламентом матчу 1935 матч-реванш між Альохіним і Ейве. У ранзі чемпіона світу Ейве продовжив виступати в турнірах. У Зандвоорт він програв партію Боголюбову і у підсумку став другим після Файна. У Нотінгемському турнірі, в якому зібралися всі найсильніші шахісти свого часу, Ейве з самого старту боровся за перше місце, однак поразка від Альохіна в сьомому турі і «перегляд століття» в партії проти Ласкера в тринадцятому залишили його тільки на третьому місці на пів-очка позаду Капабланки і Ботвинника. Потім він переміг в Амстердамі і Бад-Наухайм, обидва рази обійшовши Альохіна. На Шахової олімпіаді в Стокгольмі Ейве стартував шістьма перемогами поспіль, але в другій половині програв дві партії і в підсумку посів третє місце на першій дошці (після Флора і Кереса), а його команда стала шостою.

Матч-реванш розпочався 5 жовтня 1937 року у Нідерландах. Ейве вважався фаворитом; після першого матчу він виграв у Альохіна три партії і програв лише одного разу. Ейве вів - 1:0 і 3:2; вирішальною стала шоста партія, в якій Альохін вже в дебюті розгромив суперника. Наступні дві партії також залишилися за Альохіним. Надалі він зберігав перевагу в два або три очки, а починаючи з 21-ї партії в грі Ейве стався надлом: у п'яти партіях Альохін набрав 4 ? очка. У 25-й партії Альохін набрав вирішальне очко і повернув собі титул (рахунок матчу став 15 ?: 9 ?).

Друга світова війна і матч-турнір 1948

Після поразки від Альохіна Ейве планував відійти від шахів, але в силу раніше укладених зобов'язань (зокрема, рішення конгресу ФІДЕ у Стокгольмі) повинен був виступити в Авро-турнірі в Нідерландах. У першій половині Ейве грав невдало, але на фініші поправив свої справи перемогами над Файно, Ботвинником і Капабланкой і в підсумку розділив 4-6-е місця з восьми. Авро-турнір вважається моментом зміни поколінь: Керес, Файн і Ботвинник випередили своїх більш титулованих, але й більш вікових суперників. До війни Ейве виступив в Борнмуті (1939, 1-е місце) і декількох турнірах в Нідерландах і програв товариський матч Керес (6 ?: 7 ?).

У період Другої світової війни (1939-1945) Ейве зіграв тільки турнір у Будапешті, присвячений сімдесятиріччю Мароці (1940, 1-е місце), і матч з Боголюбовим в Карлсбаді в 1941 році (+4 -1 = 5). В окупованих Нідерландах він не виступав. На вимогу нацистів Ейве став керівником Голландського шахового союзу, одночасно з цим він очолював Службу продовольчої допомоги (підпільну організацію нідерландського Опору). Після війни Ейве покинув пост президента шахового союзу і зіграв кілька турнірів. У новорічному турнірі в Гастінгсі (1945/46) він поділив 3-5-е місця, в Лондоні, Маастріхті і Заандаме (усі - 1946) Ейве став першим.