Валерій Борисович Харламов: биография

При цьому , як зазначає у своїх спогадах лікар збірної Олег Белаковскій, канадці в тій грі брудно і неспортивно грали проти Харламова:

Після гри Лей прийшов на тренування збірної СРСР і публічно приніс вибачення Валерію: 137.

В кінці 1975 року відбулися перші ігри між СРСР і НХЛ на рівні клубів. Армійцям треба було провести 4 гри в Північній Америці.

Харламова в США і Канаді зустрічали як суперзірку - тільки йому і Третьяку глядачі влаштовували довгі овації під час представлення хокеїстів перед початком ігор. Харламов дякував глядачам за підтримку красивими голами. Так, в 1-й грі серії проти «Нью-Йорк Рейнджерс» за рахунку 2:1 на самому кінці 1-го періоду Харламов, підхопивши шайбу на своїй половині майданчику, легко пройшов захисників суперника, які зустрічали його біля синьої лінії, і чарівно пробив повз воротаря.

У 2-й грі серії проти «Монреаль Канадієнс» в кінці 2-го періоду Харламов закинув ще одну шайбу запам'ятовується: отримавши пас від Петрова, пройшов між 2-х захисників, і, не зближуючись із воротарем Драйдену, кинув у протихід у правий кут воріт.

В іграх цієї суперсерії проти Харламова також застосовували грубі і часом брудні прийоми. Так, у матчі з «Філадельфією» канадець Ед ван Имп завдав Харламову удар ключкою в спину на 12-й хвилині першого періоду, після якого радянський хокеїст довго лежав на льоду.

Харламов пізніше так згадував цей момент гри: 142

Відразу після цього епізоду керівництво команди ЦСКА спробувало припинити грубу гру противника і дивна поведінка рефері відходом з поля, однак демарш ЦСКА по суті ні до чого тоді не навів. Більше того, команда під час цієї перерви «перегоріла» і повернувшись на майданчик при рахунку 0:0, віддала ініціативу супернику і поступилася 1:4.

За підсумками турне Харламов був найкращим у складі ЦСКА за системою «гол + пас », забивши 4 шайби і віддати 3 гольові передачі.

На Олімпійських іграх в Інсбруку Харламов виступав в одній трійці з Михайловим і Петровим. Незважаючи на те, що збірна СРСР впевнено обігравала всіх суперників, переможець Олімпіади залишався неясний до останньої гри з чехословаками. Сама гра пройшла дуже напружено: був програний 1-й період з рахунком 0:2, в 2-му періоді, при тому ж рахунку, протягом двох хвилин збірна СРСР змушена була оборонятися втрьох проти п'ятьох. Вистоявши і не пропустивши в цей складний відрізок, радянські хокеїсти зуміли переломити хід зустрічі. Переможну шайбу для збірної забив Харламов: за рахунку 3:3 він переграв воротаря Іржі Голечека. Усього на турнірі Валерій закинув три шайби і віддав шість результативних передач. Перемога в Інсбруку стала другим, і останнім, «золотим» олімпійським успіхом для хокеїста.

У квітні 1976 Харламов досяг ще одного індивідуального успіху: його вперше визнали найкращим нападником чемпіонату світу (хоча він не увійшов навіть до п'ятірки кращих бомбардирів). Проте збірна СРСР беззастережно поступилася першість на турнірі чехословакам.